Çocuğum ağladığında ne yapmalıyım?

Çocuğum ağladığında ne yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı belki de insanoğlunun varoluşundan beri aranmaktadır, ağlama refleksini bir olayın sonucu olarak görmek ve bu refleksin nedenini iyice anlamak ne yapmamız gerektiği konusunda bize çok önemli ipucu vermektedir. Bu nedenle çocuğumuz ağladığında neden ağladığını öğrenmemiz ağlamasına çare bulma yolundaki ilk ve en önemli adımımızdır.

Çocukluğumuzda ağladığımızda anne babalarımız, dikkatimiz dağıtmış, azarlamış, ceza vermiş veya ağlamamızı görmezden gelmiş olabilirler ve hatta tehdit edilmiş olabiliriz. Bazılarımız ise odalarımız gönderilmiş olabilir. Bu yaklaşımların hepsi bizim kötü davranmış gibi hissetmemize neden olmuştur bazen de ağlamadığımız için ödüllendirilmişizdir.

Erkek çocukların ağlaması, kız çocuklarının ağlamasına nazaran toplumumuzda daha az kabul görür ve hatta “kız gibi” ağlamamaları, erkek gibi davranmaları yönünde çocuklar eğitilirler. Bunun sonucu olarak belli yaşlara kadar erkekler bir bölümü hiç ağlamazlar belki de bu strese bağlı rahatsızlıkların erkeklerde daha çok görünmesine bir nedendir.

Bizler küçükken ağlamama konusunda baskılara maruz kalmış olmamıza rağmen çocuklarımızın kendilerini gerekiyorsa ağlayarak ifade etmeleri hakkını vermemiz mümkündür. Bunun için ağlamanın önemini kavramalı çocuklarımız ağlarken onlara “Devam et,ağla, rahatla”, “Şu anda gerçekten üzgünsün, değil mi?” şeklinde yaklaşım göstermemiz hem çocuğumuzun üzüntüsünü anladığımızı hem de acısını kabul ettiğimizi belirtmek bakımında faydalı olacaktır. Bir şey söylememek de bir tercihdir ve bu tercihinizi kullanmanızın da bir sakıncası yoktur. Böyle bir durumda yapmanız gereken en önemli şey ilginizi, sevginizi çocuğunuza vermeniz, onu izlemeniz ve yüz ifadenizle onun yanında olduğunuzu hissettirmenizdir.

Ağlayan bebekler gerilimlerini boşaltma ihtiyacı hissettiklerinden onları kucakta tutmak önemlidir. Yaşları büyüdükçe artık kucağa alamayacağımız için sarılmak ta onların ağlamalarına engel olabilir ama bazı çocuklar bu sarılmaya karşı sizi itebilirler bu da doğal bir tepkidir ve normal karşılanmalıdır. Önemli olan çocuklar ağladıklarına sevildiklerini, kabul edildiklerini hissettirecek şekilde onlara davranmaktır.

Özellikle hayal kırıklı veya bir durumdan kaynaklanan bir üzüntü var ise sarılmak ve çocuğunuzn acısını anlayıp paylaştığınızı göstermek çocuğunuz daha kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır.

Biz yetişkinler zaman zaman isteyerek veya istemeyerek çocuklarımız kırıp, üzebiliyoruz böyle durumlarda ebeveynler olarak çocuğumuzun üzülmesini istemediğimiz gibi onun öfkesini ve gözyaşlarını kabul etmeli her ne kadar zor olsa da bir hatamız varsa özür dileyebilmeli, hatalı olduğumuzu söyleyebilmemiz çok önemlidir.

Çocuğumuzun neden ağladığını bilmediğimiz zamanlar da olacaktır ve bunlar dayanması en zor anlar olabilir ama unutulmamalıdır ki çocukların her zaman ağlamak için geçerli bir nedenleri vardır. Bizim yapmamız gereken bütün göz yaşlarını kabul edip destek olmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31