Çocuğum Oyunlarda Hile Yapıyor

Çocuğum Oyunlarda Hile Yapıyor

Çocuklarımızın mutlu olmalarını sağlamak için biz ebeveynler ellerimizden gelen ne varsa yapıyoruz ancak onlar oyunlar oynarken kaybettiklerinde mutsuz olabiliyorlar ve bazı çocuklar bu mutsuzluğu yaşamamak için oyunlarda hile yapabiliyorlar. Çocuklar kazanma kavramıyla tanıştıktan sonra bu kavram çocukların özgüveninin bir parçası haline geliyor.

Özgüvenleri yeteri kadar yükselen çocuklar kaybetmeyi problem etmeyip rakiplerini tebrik etmeyi bir alışkanlık haline getiriyor,
sonuçlara çok takılmadan oyun oynamanın mutluluğunu yaşayabiliyorlar. Tam tersi özgüveni düşük olan çocuklar ise daha oyuna başlamadan kaybetme ihtimalleri nedeniyle huzursuz olurlar ve bazen bu huzursuzluk gerçek performanslarını ortaya çıkarmalarına bile engel olabiliyor. Kaybetme korkusu ve kazanma isteği bazen o kadar ileri boyutlara çıkıyor ki hile yaparak başkaları tarafından yakalanma riskini bile göze alabiliyorlar.

Çocuğum Oyunlarda Hile Yapıyor
Çocuğum Oyunlarda Hile Yapıyor

Çocuğunuzun hile yapması ve sizin onu fark etmeniz sizin onu psikolojik olarak rahatlatmanız için bir fırsattır. Böyle durumlarda oyunu ciddi oynamak yerine çocuğunuzu iyileştirmeye yönelik bir terapi olarak değerlendirmeniz büyük fayda sağlayabilir. Hile yapan çocuklar oyundaki yöntemlerini iyileştirmeye ya da kazanmak için yeni yöntemler denemeye karşı dirençlidirler. Oyundaki amaçları kazanmak ve kendilerini daha iyi hissetmektir.

Çocuklarına kaybetme kaygısını yenmeleri için gülümsemek ve gülmek öncelikli olarak kaygıyı yok etmede yardımcı olacaktır. Hatta hileli bir şekilde kazandığında fark etmemiş gibi yapıp kazanmasına izin vermek bile bir çözüm olarak düşünülmelidir. Ebeveynler bu şekilde çocuğun kazanmasına izin vererek gülerek ve güldürerek çocuktaki kaybetme geriliminin boşalmasını sağlayacaklardır. Yetişkinlerin kaybetmesi, bilgisiz olması ve hatta kaybettiği için üzülmesi çocukların çok hoşuna gider bu aslında çocuklara kendi zayıflıklarını ifade edebilecekleri bir ortam yaratmıştır.

Çocuğunuz oyunlardaki kural değişiklikleri ile bazen yepyeni bir oyun bile yaratabilir bu nedenle her kural değişikliğini hile olarak nitelememeli ve onların yaratıcılıklarını kullanmalarına izin verilmelidir. Oyun planlamak, oyun icat etmek çok düşünmeyi, sebep sonuç ilişkisi kurmayı, planlamayı ve daha bir çok olguyu içinde barındıran ve hiç te kolay olmayan bir süreçtir. Çocuğunuzun yaratıcılığına izin verirseniz dışarı satılan oyunlardan çok daha eğlenceli bir oyunun çocuğunuz tarafından keşfedildiğini görme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Belki de paranız cebinizde kalır 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
hile yapmak

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31