Çocuğumuzu Dişçiye Nasıl Hazırlamalıyız?

Çocuğumuzu Dişçiye Nasıl Hazırlamalıyız?

Bu yazımızda konumuz çocuğumuzu dişçiye nasıl hazırlayacağımız ama sizlerin de ben daha kendimi hazırlayamıyorum çocuğumu nasıl hazırlayım diye iç geçirdiğinizi duyar gibiyiz 🙂

Öncelikle çocuğumuzu diş hekimine götürmeden önce bir ön araştırma yapmalı ve muayene tedavi sırasında çocuğumuzun yanına girmemize izin veren bir doktoru tercih etmeliyiz. Tabi muayene ve tedavi sırasında kesinlikle diş hekimine karışmamalı ve müdahele etmememiz sadece çocuğumuza yanında olduğunu göstermek için orada olduğumuzu unutmamamız gerekir.

Diş hekimi koltuğu sadece çocuklar için biz ebeveynler için bile stresi yükseltebilen bir koltuktur işte bu nedenle çocuğumuz o koltuktayken yanında olmamız bu stresle başa çıkabilmesi için ona yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz diş hekimine ilk defa gidiyor ve doktorun teknik ve yöntemleri hakkında bilgi sahibi değilse çocuğunuza diş hekiminin odasına ve kullanacağı aletlere alışması için biraz zaman verebilir ve mümkünse önden bir ziyaret yapabilirsiniz. Hatta ilk ziayaretinizi sadece muayene olarak organize edip sonraki ziyaretinizde doktordan neler yapacağını öğrenebilir ve çocuğunuzu buna psikolojik olarak hazırlayabilirsiniz. Hatta çocuğunuzla diş hekimi ve hasta rollerini bir oyun gibi evinizde oynayabilirsiniz ki bu yöntem oldukça işe yarayan ve sizin işinizi kolaylaştıracak bir yöntemdir. Oyun sırasında acemi bir hekim gibi dişleri yerine karnını v.b yerlerini muayene edebilir çocuğunuzun gülmesini sağlayabilirsiniz. Gülmek, güldürmek her stresli durumda olduğu gibi bu durumda da işe yarayacaktır.

Bebeğim diş çıkarıyor
Çocuğumuzu Dişçiye Nasıl Hazırlamalıyız?

Kesinlikle yapılmaması gereken bir şey varsa o da çocuğu gizlice diş dokturuna götürmek ve ona diş doktoruna gittiğini söylememektir. Bazı ebeveynler bu yönteme başvurmakta çok yüksek bir yüzdeyle aşırı bir dirençle karşılaşmaktadırlar. Çocuk bu davranışı bir ihanet olarak görüp öfkelenecek, güveni sarsılacak ve ileride başka bir yere gidiliyor olsa bile dişçiye gitme endişesi yaşayacak üstüne üstlük dişçi korkusu artacaktır. Çocuğa ideal dişçi randevusu haber verme süresi randevudan 24 ile 48 saat öncesidir.

Özellikle çocuklarda dişçinin mümkünse sık sık değiştirilmemesi gerekmektedir.

Tavsiyelerimiz umarız dişçi randevularınızda işinizi kolaylaştırır.

Çocuğunuz diş çıkarmaya yeni başladıysa yapmanız gerekenlerle ilgili bu yazımız ilginiz çekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31