Hazımsızlık nedir? Neden olur, Nasıl Önlenir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hazımsızlık nedir? Neden olur, Nasıl Önlenir, Nasıl Tedavi Edilir?

HAZIMSIZLIK NEDİR?

Tıp dilinde Dispepsi olarak adlandırılan Hazımsızlık sorunu esasen bir hastalık değil, bir takım hastalıklarda görülen bir şikayettir. Hazımsızlık ağır beslenme alışkanlıkları nedeniyle toplumumuzda oldukça sık karşılaşılan bir problem olarak baş göstermektedir.

Belki de henüz fark edilmemiş hastalıklara işaret edebilen hazımsızlık mide ülseri, reflü, hassas bağırsak hastalığı, midede iltahap, pankreas bezinde iltahap, pankreas yetrsizliği, safra kesesi problemleri,bağırsak kurtları gibi hastalıklara işaret ediyor olabilir. Ayrıca hamilelik, karaciğer hastalıkları, obezite, tiroit bezi rahatsızlıkları, kortizon ilaçları kullanımı da hazımsızlık şikayetine yol açabilmektedir.

HAZIMSIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yenilen yemekten sonra karın ağrısı, midede yanma, şişlik hissi, midenin taş gibi olması, geğirme, mide krampları ve bazen istifra olarak görülebilir.

Çok sık görülen bir rahatsızlık olması nedeniyle bu şikayetle doktora giden kişilere çoğunlukla ileri tetkikler ve tahliller yapılmamaktadır. Nedenlerinin başka olmasından şüphelenilen durumlardadoktor ileri tetkikler isteyebilmektedir. Tam kan sayımı, endoskopi, yapılır. Sürekli kusma durumu, ve kusmukta kan gelmesi, dışkının siyahlaşması durumunda mutklaka doktora başvurulmalı ve ileri tetkik yaptırılmalıdır. 40 yaşından sonra hazımsızlık şikayetleri varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

HAZIMSIZLIK NASIL ÖNLENİR?

Hazımsızlık yaşayanlar ve yaşamak istemeyenler beslenme şekillerini değiştirerek bu sorunun çoğu zaman önüne geçebilmektedirler. Genel olarak sağlıklı beslenmek çok büyük yarar sağlamaktadır. Alkollü, kafeinli, gazlı içecekler, turunçgiller, çikolata, kahve, baharatlı ve yağlı gıdalar mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir. Öğünlerde ölçülü yemek yenilmeli, yemekler iyice çiğnenmeli, hızlı yemek yenilmemelidir. Öğü sayısını arttırmak yani kısaca çok öğün azar azar yemek, az öğün çok yemeğe oranla midenize çok daha iyi gelecektir. Akşam yemeğinde ağır yemekler yenilmemeli ve yedikten sonra en az 3 saat uyunmamalıdır ve hatta yemeklerden sonra yatay pozisyona bile en az 3 saat boyunca geçilmemelidir.

Sigara hücrelere ulaşan oksijeni azalttığı için tüketilmemelidir. Aşırı kilolu kişiler hazımsızlık sorununu daha sık yaşarlar. Düzenli egzersiz yapılması en azından yürünmesi bile faydalı olacaktır. Strese bağlı gastrit problemi varsa pskolojik olarak destek alınabilir.

Bazı ilaçlarda mideye zarar verebilmektedir. Asprin, Naproksen, Diklofenak gibi ilaçlar doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Hazımsızlık

HAZIMSIZLIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hazımsızlığın doktor kontrolü ile tedavisinde ilaç olarak antiasitler, H2 reseptör blokerleri, proton pompası inhibitörleri, mide içeriğinin boşalmasını hızlandıran ilaçlar, antidepresanlar verilmektedir. Her tedaviden önce sebebin ne olduğu tespit edilmeli ve tedavi ona göre düzenlenmelidir.

Sebep Reflü ise 1-2 aylık tam dozproton pompası inhibitörü (pantoprazol v.b) tedavisi işe yarayabilir. Tedaviden bir sür sonra yakınmalar tekrar başlarsa bu sefer dozaj azaltılarak tedavi üzerisi uzaltılır.

Hazımsızlık nedir? Neden olur, Nasıl Önlenir, Nasıl Tedavi Edilir?
Hazımsızlık nedir? Neden olur, Nasıl Önlenir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ülsere bağlı bir şikayet varsa ülser tedavi edilmelidir. Ülserin nedenie göre antibiyotik tedavisi doktor tarafından verilebilmektedir.

Asprin vb ilaçların çok tüketilmesi nedeniyle midede olşan bir hasar nedeniyle sorun yaşanıyorsa önce bu ilaçlar kesilir ve ardındanTam doz PPİ veya Famotidin 2 ay süreyle kullanılır.

Tedavi sürecinde doktorlar her ne kadar sebebe göre çözüm üretseler de kişilerin öncelikli olarak beslenme alışkanlıklarına, yaşam tarzlarına dikkat etmeleri tedavinin hem etkisini arttıracak hem de sorundan kurtulma süresini kısaltacaktır.

Umarız bu yazımız hazımsızlık problemi yaşayan ziyaretçilerimizin sorunlarından kurtulmalarında yardımcı olur.

Bir sonraki yazımızda hazımsızlık problemi yaşayanlar için 2 çeşit tıbbi çay tarifi vereceğiz bizi takip etmeyi unutmayın.

Konumuzla pek bir alakası yok ama pek çok kişinin yaşadığı bir başka sorun olan topuk çatlaklarından nasıl kurtuluruz anlattığımız yazımız da ilginizi çekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31