Solgun Soluk Ciltleri Canlandırmak İçin Doğal Öneriler

Solgun Soluk Ciltleri Canlandırmak İçin Doğal Öneriler

Sağlıklı, canlı, pürüzsüz ve doğal bir cilt hepimizin ortak isteği ancak genetik ve çevresel faktörler nedeniyle cildimiz solgun,soluk olabilir. Solgun Soluk Cilt sahibiyseniz cildinizi canlandıracak ve canlı gösterecek bazı doğal yöntemler biliyoruz ve bunları sizinle paylaşacağız.

Cildimizi Nasıl Canlandırabiliriz?

Burada adını anmak istemediğimiz pahalı kremler işe yaramaz diyemeyiz ancak aynı sonucu neredeyse bedava almak varken pahalı cilt bakım kremlerini de öneremeyiz.

Cildimizi canlandırmaya karar verdiysek öncelikli olarak kendimizle ilgili tespitler yapmalıyız. Uyku düzenimiz, beslenme düzenimiz, stres, yoğun tempo, makyaj alışkanlıklarımız ve hastalıklar cildimizin solgun olmasına neden olabilen başlıca faktörlerdir.

Solgun Soluk Ciltlerin Nedenleri Nelerdir? Neler yapmalıyız?

Solgun Soluk Ciltler
Solgun Soluk Ciltler

Uyku Düzeni

Belli bir uyku düzenimizin olmaması, gereğinden fazla uyuma veya gereğinden az uyuma cildimizin solgun görünmesine neden olur. Mümkün olduğu kadar aynı saatte yatıp aynı saatlerde kalkmaya özen göstermeliyiz.

Yaşa göre günde ne kadar uyunmalıdır?

 • Yeni Doğan bebeklerin (3 Aylığa kadar) günde 12 ila 16 saat uyumaları gerekmektedir. Doktor görüşü dahilinde bu süre biraz daha fazla veya az olabilir ancak günlük uyku süresi 19 saati kesinlikle aşmamalı ve 11 saatin altında da olmamlıdır.
 • 3 aylıktan 1 yaşına kadar olan bebekler 12-15 saat arasında uyumalıdır. Minimum 10 saat ve maksimum 18 uyku uyumaları normaldi bunun altı veya üstündeki değerler doktor ile değerlendirilmelidir.
 • 1-3 yaş aralığındaki çocuklarda günlük 9-16 saat arası uyku normaldir altı ve üstü yine doktor görüşü gerektirir.
 • 3-5 yaş aralığında 8-14 saat uyku normaldir altı veya üstündeki değerler normal değildir.
 • 6-13 yaş aralığında 7-12 saat arası uyku kabul edilebilir üstü veya altı sağlık problemi işaret olabileceğinden doktor kontrol gerekmektedir.
 • 14-17 yaş aralığında 7-11 saat arası uyku normal süredir.
 • 18-25 yaş 6-11 saat arası uyku normal kabul edilmektedir.
 • 25-65 yaş 7-9 saat uyku normal süredir altı veya üstündeki sürelerde uyuma hali varsa doktor görüşü alınmalıdır.
 • 65+ yaşta olan kişiler için 5-9 saat arasında uyku kabul edilebilir altı veya üstü ise hastalığı işaret ediyor olabilir.

Beslenme Düzeni

Aşırı yağlı yiyecekleri mümkün olduğu kadar az tüketmek, asitli ve alkollü gıdaları mümkün olduğu kadar az tüketmek cildimizi canlandırabilecek tedbirlerdir. Ayrıca bol su tüketmekte cildinizi canlandıracaktır. C Vitamini tüketiminiz arttırmak, Omega 3 yağ asidi içeren badem ve fındık benzeri gıdalar tüketmek te cildinizi canlandırmaya yardımcı olacaktır. Bitter çikolatalar anti oksidan etki göstermektedirler az mikatarda tüketilmesi cildinize iyi gelecektir.

Makyaj

Makyaj Malzemeleri
Makyaj Malzemeleri

Makyaj yapmayın demiyoruz ama makyaj cildinizde ne kadar az süreyle kalırsa cildinize o kadar az zarar verir bu nedenle mümkün olduğu kadar kısa süreli makyaj yapmak, makyaja gerek olmadığı andan itibaren makyajı ciltten çıkarmak hem cildiniz ferahlatacak hem de canlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca sabahları cildinizi sıcak veya ılık su yerine mümkün olduğu kadar soğuk suyla yıkamanız üşüyen bölgelerde kan dolaşımızı hızlandıracağından canlılık kazandıracaktır.

Spor

İmkanınız varsa spor yapın eğer imkanınız yoksa hayatınıza hareket katın, mesela gerekmedikçe asansör, yürüyen merdiven kullanmayın. Mümkün olduğu kadar fazla yürüyün, hareket edin.

Stres

Stresten mümkün olduğu kadar uzak durun, stres kontrolünü ne kadar iyi yaparsanız o kadar az gerilirsiniz ve bu kesinlikle cildinize de yansır.

Güneş Işığı

Eskiler Güneş girmeyen eve doktor girer derler ki çok doğru bir sözdür ancak uzun süreli olarak güneş ışığına maruz kalmak hele hele öğle saatlerinde yaz güneşine cildi maruz bırakmak cilde çok ciddi zarar vermektedir. Güneşe çıkarken kesinlikle bol faktörlü koruyucu kremler sürülmelidir. Güneşten döndükten sonra da cilt bu kremlerden bol su ile temizlenmelidir.

Evde Cilt Bakımı
Evde Cilt Bakımı

Soluk Ciltler İçin Ev Yapımı Çözümler

 • Limon İle Cilt Bakımı: kullanarak cildinizi canlandırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken limonu sıkarak suyunu cildinize uygulamak ve 15-20 dakika sonra cildinizi durulamak. Dilerseniz limonu kestikten sonra cildinize sürerek te bu çözümü uygulayabilirsiniz.
 • Süt İle Cilt Bakımı: Firavunlar zamanından beri uygulanan pahalı ama etkili bir yöntem. Sütün içerisindeki asit cildinizi temizler ve canlandırır. Süt banyosu yapamam çok pahalı diyorsanız bir pamuk vasıtasıyla cildinize uygulayabilirsiniz kesinlikle daha ekonomik olacaktır.
 • Salatalık İle Cilt Bakımı: Hayatında cilt bakımıyla ilgilenmemiş erkeklerin bile cilt bakımıyla ilgili bildiği bir şey varsa o da salatalığın cilde iyi geldiğidir. Sağolsun neredeyse satılan her bakım kremi muhteviyatında salatalık bulunmaktadır ve çoğunun reklamında salatalık baş roldedir 🙂 Hal böyleyken biz de size salatalık ile nasıl cilt bakımı yapabileceğinizi uzun uzun anlatmak isterdik ama anlatacak uzun bir şey yok 🙂 Salatalığı alıyor, kesiyor, soyuyor ve direkt ilgili bölgeye koyuyor yaklaşık yarım saat beklettikten sonra cildinizi duruluyorsunuz veya salatalığı kabuğunu soyduktan sonra püre haline getirip ilgili bölgeye sürüp yarım saat sonra duruluyorsunuz. Etkisini çok çabuk gösterdiğini fark edeceksiniz.
Soğan
Soğan
Solgun Soluk Ciltleri Canlandırmak İçin Doğal Öneriler
Solgun Soluk Ciltleri Canlandırmak İçin Doğal Öneriler
 • Soğan İle Cilt Bakımı: Merak etmeyin soğan kokmayacaksınız yapacağınız sadece soğanı soyup motfak robotundan geçirerek suyunu çıkartmak ve çıkan suya bir pamuk daldırarak sorun yaşanan bölgeye sürmek. 10 dakika kadar bekledikten sonra da bölgeyi durulamanız yeterli. Cildinizdeki lekelerden ve yağlardan bu şekilde kurtulabilirsiniz. Açık yaranız varsa soğan suyu kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.
Siyah Noktalar Sivilceler
Siyah Noktalar Sivilceler

Yazıya başlarken bu kadar çok şey yazacağımızı düşünmemiştik ama evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor. Bu yazımızdaki yöntemleri uygulayacak umarız sağlık ve pırıl pırıl bir cilde kavuşursunuz.

Topuk çatlakların karşı neler yapabileceğinize değindiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2019-07-18 07:46:31