Kepek Nedir, Neden Olur, Nasıl Önlenir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kepek Nedir, Neden Olur, Nasıl Önlenir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kepek Nedir?

Vücudumuzdaki kıl ve saç diplerinde derilerin ölmesi sonucu ortaya çıkan ölü deridir. Vücudumuz sürekli olarak kendisini yenilemektedir. Özellikle derimiz hiç durmadan yenilenir. Derimiz bulunduğu bölgeye göre değişen hızlarda yenilenir. Saç derisi, dil derisi, avuç içi derisi elimizin üstündeki deri v.b hepsinin yenilenme hızı farklıdır. Derinin yenilenme hızı arttığında ölü deri toz veya pullar şeklinde kabararak dökülür.

Kepek Neden olur?

Yetersiz sıvı tüketimi(bilhassa su), düzensiz ve dengesiz beslenme, uyku düzeninin olmaması, stres kepeğin oluşmasına neden olan faktörler olarak sıralanabilir.

Kepek bulaşıcı bir hastalık değildir.

Kepek Tedavisi
Kepek Nedir, Neden Olur, Nasıl Önlenir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kepek Türleri Nelerdir?

  • En sık görülen türü Seboreik Dermatittir. Saçta bol miktarda olur. Kepek kaş, sakal, kulak kepçesi, dış kulak yolu, burun ve yanağın arasında görülebilir. Bazen kasık ve göğüs bölgesinde de görülebilmektedir. Bu türde saç çok ve hızlı yağlanmaktadır.
  • Saçlı derinin mantar iltihabına yakalanması da bir türü olup daha çok sıkıntı verebilmektedir. Bu türde böyük kepek parçaları, kaşıntıya ait izler, deride kalınlaşma, koyulaşma görülür. İltahap ile oluşan iri kabuklar dökülmektedir.
  • Sedef hastalığı da kepeğin ileri bir türüdür ve diz, dirsek, ve gövdede daha çok görülmektedir. Kıllı bölgelerde ise büyük ve parlak şekilde görülürler.
  • Deri kuruluğu da kepeğe neden olabilir ve kol ile bacaklarda görülür.

Kepek tedavisi Nasıl Yapılır? Kepek Nasıl Geçer?

Saçlı deriye yapılan doğru bakım ve yaşam tarzında yapılan iyileştirmeler ile kurtulunabilinen bir sorundur. İlerlemiş durumlarda ise profesyonel hekim yardımı alınmalıdır. Bu gibi durumlarda reçeteyle satılan bazı ilaçlar doktorlar tarafında verilmektedir.

Salisilik asit, çinko, kömür-ardiç katranı, zeytinyağı, selenyum veya mantarlarla etkili ketakanazol içeren şampuanlar kullanılabilir.

İleri seviye kepeğe karşı doktorlar kortizon içeren tedaviler yazmaktadırlar. Burada kepeğin bulunduğu bölgeye göre hassas bir ayarlama yapıldığından doktor tavsiyesi dışında kortizon içerikli ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kortizonlu ilaçların aşırı kullanımda ciddi yan etkleri olabilmektedir. Cildin beyazlaşması incelmesi, mikrobik deri iltahabı, sivilce ve hatta cilt yırtıklarına neden olabilir. Günşe çıkılması durumunda ise ciltte lekelere neden olabilmektedir.

Şampuanları şikayet bitene kadar günlük kullanılmalı şikayet sona erdikten sonra haftada 2-3 sefer indirilmeli ve ilerleyen haftalarda kullanımı bırakılmalıdır. Ülkemizde bu konuda yapılan en önemli hata sürekli olarak kepek şampuanı kullanılmasıdır. Kullanım sırasında şampuan en az 5 dakika durulanmamalı ve beklenmelidir.

İleri derece hastalıklarda ise Fototerapi ve ağızdan alınan kortizonlu ilaçlarla da doktorlar tarafında tedavi düzenlenebilir.

Kepek Sorunumuz varsa nasıl beslenmeliyiz, nasıl yaşamalıyız, nasıl banyo yapmalıyız?

Çinko, Omega-3 yağ asitleri ve B vitamini içeren beslenme tarzı hem saçları kuvvetlendirir hem de kafa derisi sağlığı için faydalıdır.

Banyoda saç derimize masaj yaparak derinin yumuşatılması ardından durulama işleminde de bu masaja devam edilmesi kan dolaşımını da arttıracağından uygulanmalıdır. Şiddetli masaj hem saçlara hem saç derisine zarar verir. Kesinlikle yapılmamalıdır ayrıca şiddetli kaşıma da yapılmamalıdır.

Güneş tüm derimize olduğu gibi saç derimize de iyi gelmektedir. 15 dakikalık güneşlenmeler saç derisini canlandıracaktır.

Stresten uzak durmak için elden ne geliyorsa yapılmalı, gerekiyorsa doktor desteği ile stresle mücadele edilmelidir.

Yazımız ilginizi çektiyse terleme sorununa karşı yapılabilecekleri anlattığımız yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31