Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Cildine en iyi şekilde bakıp özen gösterenlerin bile dönem dönem karşılaşabildiği bir cilt problemi olan siyah noktalar aslında evde organik çözümlerle kurtulabileceğimiz bir problem. Ciddi paralar ödeyerek piyasada satılan ürünler yerine aşağıda tariflerini verdiğimiz doğal karışımları deneyebilirsiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Maskeler

Siyat noktaların en can sıkıcı olanları yüzde ve özellikle burun üzerinde ve çevresinde görülürler biz de bu bölgelerdeki siyah noktalardan kurtulmanız için evde hazırlayabileceğiniz maske tarifi vereceğiz.

Siyah Noktalar Sivilceler
Siyah Noktalar Sivilceler

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Limon ve Yoğurtlu Maske

Limon ve Yoğurtlu Maske İçin Gerekli Malzemeler

 • 5 Çorba Kaşığı Yoğurt
 • 1 Adet Orta Boy Limon
 • 2 Çorba kaşığı içme Suyu

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Limon ve Yoğurtlu Maske Nasıl Uygulanır?

Uygun büyüklükte bir kaseye 5 çorba kaşığı yoğurdu koyduktan sonra 1 adet orta boy limonumuzu sıkıyoruz ve üzerine 2 çorba kaşığı içme suyu ilave ediyoruz. Burada suyun ilavesini amacı maskenin kıvamını tutturmak yeterli yoğunlukta bir karışımınız var ise su ilave etmeyebilirsiniz.

Organik Yoğurt
Organik Yoğurt

Malzemelerimizi 1 dakika kadar karıştırdıktan sonra problem yaşadığınız bölgeye ve tüm yüzünüze ovalayarak uygulayın. Tüm malzemeyi kullandıktan sonra cildiniz iyice emene kadar ovalayın ve sonra 10 dakika bekleyin. Ardından cildinizi soğuk su ile durulayın. Limon asidik olması nedeniyle siyah nokta ve sivilcelere karşı etkilidir ayrıca cildinizin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Yoğurt ise tıpkı süt gibi cildinizin nemlenmesini ve beslenmesini sağlayacaktır. Bu karışımızı 15 günde bir bildinize uygulayabilirsiniz.

Limon
Limon

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Karbonat ve Limonlu Maske

Karbonat ve Limonlu Maske İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 Yemek Kaşığı Karbonat(yerine sofra tuzu kullanılabilir)
 • 1 Orta Boy Limon

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Karbonat ve Limonlu Maske Nasıl Uygulanır?

Uygun büyüklükteki bir kaba 2 temek kaşığı karbonatımızı koyuktan sonra 1 limonumuzu üzerine sıkıyoruz.Ardından karbonat ve limon suyunu çamurumsu bir kıvama gelene kadar karıştırıyoruz. Karışımımızı hazırladıktan sonra sorun yaşanan bölgeye ovalayarak yediriyoruz ve ardından 15 dakika boyunca karışımı bölgede bekletiyor ardından da soğuk su ile sorunlu bölgeyi yıkayarak duruluyoruz. Burada kullanılan limon asitliğinden yağ ve kir sökücü olarak faydalanıyoruz ayrıca karbonat veya tuz da cildimizdeki gözeneklerin içindeki yağ ve kirin çıkmasına yardımcı oluyor.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Limon ve Ballı Maske

Yazımızı buraya kadar okuyup maskelerimizi değerlendirdiyseniz limonun hemen her karışımda kullanıldığını fark etmişsinizdir. Zaten televizyondaki deterjan reklamlarında da özellikle limon oldukça sık kullanılmakta. Limonun asitliği, yağ ve kir sökmede oldukça etkili. Bu sefer hazırlayacağımız maske ise Organik Bal ve Limon ihtiva ediyor.
Kaliteli bir balın besin değeri oldukça yüksektir tabi market raflarındaki değeri de yüksektir 🙂 Neyse biz cildimizi siyah noktalardan kurtarmak istiyoruz ve hiç bir masraf bizi korkutamaz 🙂 Balın dezenfektan ve antibakteriyel özellikleri ile limon asidik özelliği birleştiğinde ciltler için harika bir karışım elde edilmektedir. Bu karışımla hem cildi beslemek hem de siyah noktalardan kurtulmak mümkündür.

Limon ve Ballı Maske İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı organik bal
 • 1 orta boy limon

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Limon ve Ballı Maske Nasıl Uygulanır?

Uygun büyüklükteki bir kaba 2 tatlı kaşığı limonu ilave ettikten sonra 12 orta boy limonumuzu sıkıyoruz ve yaklaşık 1 dakika boynca karıştırıyoruz. Ardından sorın yaşadığımız bölgeye ovalayarak yediriyoruz. 15 dakika kadar cildimizde beklettikten sonra soğuk su ile cildimizi yıkıyor ve siyah noktalara elveda diyoruz.

Bal
Bal

Diş Macunu İle Siyah Noktalardan Kurtulmak

Diş Macunu İle Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Gerekli Malzemeler

 • Diş Fırçası(yeni yumuşak tüylü hassas diş etleri için olanlardan)
 • Diş Macunu

Gerekli malzemeler için ayrı başlık atmak ve sadece diş fırçası ve diş macunu yazmanın saçma olduğunun farkındayız ama Google böyle seviyor yoksa yazılarımızı sizlere ulaştırmıyor o yüzden kusurumuza bakmayın lütfen 🙂

Diş Macunu İle Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulunur?

Diş fırçasının üzerine macunu sürdükten sonra fırçayı hafif ıslatıyor ve sorun yaşanan bölgeyi siyah noktalardan kurtulana kadar fırçalıyoruz. Ardından cildimizi soğuk su ile duruluyoruz.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Karbonat ve Elma Sirkesi Maskesi

Karbonat ve Elma Sirkesi Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 çorba Kaşığı Karbonat
 • 2 Çorba kaşığı Elma Sirkesi

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Karbonat ve Elma Sirkesi Maskesi Nasıl Uygulanır?

Ufak bir kase içerisine karbonatı ilave ettikten sonra üzerine elma sirkemizi döküyor ve çamurumsu bir kıvam alana kadar karıştırıyoruz. Ardından sorunlu bölgeye ovalayarak yediriyoruz. 15 dakika kadar cildimizde beklettikten sonra soğuk su ile cildimizi yıkayarak duruluyoruz.

Hassas Ciltlilerin Siyah Noktalardan Kurtulması İçin Yulaf ve Yoğurtlu Maske

Herkesin cildi aynı değil, bazılarımızın cildi daha hassas olabiliyor ve bazılarımızın siyah noktaları yüzünde geniş bir şekilde yayılmış olabiliyor. Bu durumdaki kişilere yulaf ve yoğurtla hazırlanabilen maskemizi öneriyoruz. Baştan uyaralım bu maske Varlıklılar için çünkü zeytinyağı ihtiva ediyor 🙂

Yulaf ve Yoğurtlu Maske İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi( yulaf unu da olabilir)
 • 2 orta boy limon
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 2 Çorba Kaşığı Yoğurt(suyu alınmış süzme tercih edilir.)
Yulaf
Yulaf

Hassas Ciltlilerin Siyah Noktalardan Kurtulması İçin Yulaf ve Yoğurtlu Maske Nasıl Hazırlanır?

Yeterli büyüklükte bir kaba yulaf ezmesini koyduktan sonra üzerine limonları sıkıyoruz iyice karıştırıyoruz ve ardından zeytinyağını ilave ediyoruz tekrar iyice karıştırıyoruz. Son olarak yoğurdu ilave ediyoruz ve çamurumsu bir kıvam alıncaya karıştırıyoruz. Karıştırma işlemi bittikten sonra karışımı sorun yaşanan tüm bölgelere veya tüm yüzünüze ovalayarak sürüyoruz ve cildimize yediriyoruz. Karışımı yüzümüzde 20 dakika kadar tuttuktan sonra yüzümüzü soğuk su ile yıkıyoruz.

Cilt Bakımı
Cilt Bakımı

Siyah noktalardan kurtulmak için evde ne gibi doğal yöntemler uygulayabileceğinizi anlattığımız bu yazımızı beğendiğinizi ve yöntemlerimizin işinize yaradığını umuyoruz. Yazılarımızı ve sitemizi çevrenizle paylaşmanız bizlerin daha büyük bir kesime ulaşmamızı sağlayacaktır.

Topuk çatlaklarından nasıl kurtulunur anlattığımız yazımız da ilginizi çekebilir.

Topuk Çatlaklarından Nasıl Kurtuluruz
Topuk Çatlaklarından Nasıl Kurtuluruz

Görüşmek üzere.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2019-07-18 07:46:31