Topuk Çatlağı Tedavisi için 3 Doğal Çözüm

Topuk Çatlağı Tedavisi için 3 Doğal Çözüm

Topuk çatlağı hemen herkesin başına gelebilen rahatız edici ama bir o kadar kolay tedavi edilebilen bir rahatsızlık. Gerek iş hayatı gerekse özel hayatımızda en çok üzerinde durduğumuz uzvumuz tabi ki ayaklarımız 🙂 doğal olarak en çok ta onlar yıpranıyorlar. Bu nedenle ayak sağlığımıza dikkat etmemiz çok önemli özellik topuk çatlakları ve ayak tabanının kuruması hem gözleri rahatsız eden hem de yürürken bizleri rahatız eden tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır. Ayak sağlığına dikkat etmeyen veya vakit ayıramayan kişilerde görülen topuk çatlağı gibi rahatsızlıklar kolayca doğal yollardan tedavi edilebilmektedir. Biz de bu yazımızda sizlere 3 doğal yöntem ile topuk çatlaklarından nasıl kurtulabileceğinizi tarif edeceğiz.

Topuk Çatlağı

Topuk Çatlağından Kurtulma Yöntemi 1 :

2 ayağınızı aynı anda sığdırabileceğiniz genişlikte bir leğene ayaklarınızı yakmayacak sıcaklıktaki suyu doldurun ve suyun içerisine 2 çorba kaşığı bikarbonat ve 1 çorba kaşığı deniz tuzunu ekleyip suyu tuz eriyip görünmeyecek hale gelinceye kadar karıştırın.

Su hazır olduktan sonra her iki ayağınızı da suya sokarak su soğuma başlayana kadar ayaklarınızı suda tutun( yaklaşık 30 dakika).

Bu işlemin sonunda deriniz iyice yumaşamış olacaktır şimdi de ponza taşını ayağınıza sürtmek suretiyle eski ölü derilerinizden kurtulun ve işleminiz bittiğinde ayaklarınızı tekrar yıkayın ve sonrasında kurulayın.

15 – 20 dakika boyunca ayaklarınızı leğenin içinde bekletin. Daha sonra ponza taşı kullanarak ölü derileri arındırın. Son olarak ayaklarınızı havluyla kurulayın.

Topuk Çatlağı
Topuk Çatlağı


Topuk Çatlaklarından Kurtulma Yöntemi 2 :

Bu yöntemimiz biraz daha masraflı çünkü zeytinyağı kullanacağız ama korkmayın çok fazla değil 🙂 2 çorba kaşığı zeytinyanı 1 çorba kaşığı kesme şekerini karıştırabileceğimiz bir kaba koyup karıştırıyoruz. Karıştırma işlemini yaklaşık olarak 5 dk kadar yaptıktan sonra bu karışımı sorun yaşadığımız ayaklarımıza masaj yaparak sürüyoruz. Bu masaj işlemi sonucunda cildimizin zeytinyağını mümkün olduğu kadar emmesini sağlayabilmemiz için mümkün olduğunca baskılı bir masaj yapmamız gerekiyor. Masaj süremiz ise 15 dakika.

Topuk Çatlaklarından Kurtulma Çözümü 3 :

Paraya para demiyoruz ve yine oldukça pahalı bir çözümü deniyoruz 🙂 Bu sefer zeytinyağı ile beraber bir miktar erimiş muma ihtiyacımız biz aslında mum diyoruz ama esasen kullandığımız şey mumun içindeki parafin.

Bu yöntemimizi yatmadan önce uyguluyoruz. 2 çorba kaşığı zeytin yağının içerisine yaklaşık olarak 10 damla damlatıyoruz ve üzerine ılık su ekleyip iyice karıştıyoruz sonrasında iseılık haldeki bu karışımı ayağımıza ekmeğin üzerine sürdüğümüz tereyağı gibi sürüyoruz ve ayağımıza çorap giyiyoruz ve mümkünse uyuyoruz bazılarımız çorapla yatağa giremez veya uyuyamaz ama işte insanın ayak sağlığı için bazı fedakarlıklar yapması da gerekebiliyor.

Bu yöntemi 2-3 günde bir tekrarlayarak yaklaşık olarak 2 haftanın sonunda yumuşacık ayaklara ve topuklara kavuşacaksınız.

Topuk Çatlaklarının Çözümü

Bu yöntemleri denediniz ancak sorununuz çok daha ciddi boyutta bu durumda profesyonel bir yardım almak isteyebilirsiniz bunun için size önerebileceğimiz ayak sağlığı merkezinin sitesine yazıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz eş, dost, hısım, akrabanızla paylaşabilir, sitemizi tavsiye edebilirsiniz tabi beğenmemiş olma ihtimaliniz de var ama biz o ihtimali aklımıza getirmek istemiyoruz 🙂

Limonlu yoğurt kürü ile zayıflama yazımız da ilginizi çekebilir. Yazımızın üzerine tıklayarak o sayfaya gidebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31