Boyutuna Göre En Büyük Beyine Sahip Canlı Hangisidir?

Boyutuna Göre En Büyük Beyine Sahip Canlı Hangisidir?

Beyinle ilgili bugüne kadar çok sayıda araştırma yapılmıştır ve hala da yapılmaya devam etmektedir. Beyindeki kıvrımların sayısı arttıkça zekanın da arttığı düşünülmektedir ancak zekanın beyinin büyüklüğüyle bir ilgisinin olduğu ispatlanamamıştır.

Boyutlarına göre en büyük beyni taşıyan canlılar karıncalardır.

Karıncalar Hakkında Bilgiler

Karıncalarının beyinlerinin ağırlığı vücutlarının geri kalanının 6 katı kadardır.

İnsaların beyinlerinin ağırlığı genel vücut ağırlıklarının %2’sine tekabül eder.

Karıncalar koloniler halinde yaşarlar ve kolonileri dışında yaşayamazlar. Ortalama 40.000 üyesi olan bir kolonini insanla aynı sayıda beyin hücresine sahiptir.

Karıncaların yaklaşık 130 Milyon yıldır yeryüzünde oldukları düşünülmektedir ve gezegenimizde yaklaşık 10.000 Trilyon adet karınca olduğu düşünülmektedir. Toplam ağırlıkları insanların toplam ağırlığından bir miktar fazladır.

Tespit edilmiş 8.000 civarında karınca türü vardır. Karıncalar uyumuyor olarak bilinmelerine rağmen günde 2-3 dakika uyumaktadırlar. Su altında 19 güne kadar hayatta kalabililerler ağaç karıncalraı kafaları olmadan24 gün hayatta kalabilmektedir.

Karınca
Karınca

Karıncaların hafızaları hala büyük bir gizemdir. Bunun nedeni ise hafızalarının fotografik olmasıdır. Yönlerini bulmak için kullandıkları bu fotografik bilgileri nasıl depoladıkları hala büyük bir gizemdir.

Yaygın inanış karıncaların insanlardan daha güçlü oldukları yönünde olsa da boyutlarının küçüklüğü onların güçlü görünmesini esas sebebidir. İnsanlar karınca boyutlarınd olsalar şüphesiz daha güçlü olacaklardır.

İlginç Bilgiler içeren bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki yazılarımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31