Dünyanın etrafını ilk dolaşan kişi kimdir?

Dünyanın etrafını ilk dolaşan kişi kimdir?

Cevabı bilmeyenleri geçiyoruz ama bildiğini düşünenlerin çoğunun vereceği cevap MACELLAN olacaktır ancak MACELLAN sadece dünya turuna ilk çıkan kişidir ve turunun daha yarısına gelmeden 1521 yılında Filipinlerde yerlilerce öldürülmüştür. Dünyanın etrafını ilk dolaşan kişi ise onun tercümanlığını yapan ve kölesi olduğu da iddia edilen Henry The Black’ten (Zenci Henry veya Siyah Henry) başkası değildir.

Henry The Black (Siyah Henry)

Macellan ile Henry’nin tanışması 1511 yılında Macellan’ın Portekiz’den uzakdoğuya giderek Malezya’da bir köle pazarında Henry’i satın alması ile olmuştur.

Macellan ölümüne kadar Henry’i yanından ayırmamıştır tüm seyahatlerinde ona eşlik etmiştir.

Henry The Black’in nereli olduğunu kendisi dahil kimse bilmemektedir. Çocukken tutsak edilmiş ve köle olarak satılmıştır. Filipinler’e geldiğinde ise orada ana dilinin konuşulduğunu fark etmiştir.

Dünya Haritası
Dünya Haritası

Macellan öldükten sonra da dünya turu devam etmiş ve geminin 2. kumandanı Juan Sebastian Elcano’nun kumandasında başarıyla tamamlanmıştır.

Elcano Macellan’ın Henry’e verdiği tur sonrası köleliktenazad edilme sözünü tutmaması üzerine kaçmıştır ve bir daha kimse tarafından görülmemiştir.

Juan Sebastian Elcano dünyanın etrafını tek seferde turlayan ilk adam ünvanını elinde tutmaktadır ve İspanyol Kralından Dünyayı tasvir eden bir arma üzerinde Beni İlk Sen Turladın yazıyla onurlandırılmıştır.

Henry The Black ise Doğu ve Güney Asya ülkelerinde halen bir halk kahramanı olarak anılmaktadır.

Farklı İlginç Bilgileri derlediğimiz yazılarımızı da okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31