En çok insanı öldüren hayvan hangisidir?

En çok insanı öldüren hayvan hangisidir?

Bu sorunun cevabı hakkında muhtemelen bir fikriniz vardır. Bazıları için zor, bazıları için ise kolay bir soru ama bu soruya sadece %3’lük bir kısımın doğru cevap verebildiğini belirtmemiz gerekir. Bu hayvan öyle büyük bir katildir ki dünyanın var oluşundan bu yana insan nüfusunun yaklaşık %50’sini öldürdüğü varsayılmaktadır. Öldürdüğü insan sayısı yaklaşık olarak 45 Milyar kişidir.

Sorumuzun cevabını daha fazla uzatmadan verelim. Dişi sivrisinekler evet yanlış okumadınız bu kadar insanın katili dişi sivrisineklerdir. Çünkü erkek sivrisinekler insanları sokmazlar sadece bitkileri sokarlar.

Dişi sivrisinekler sıtma, sarıhumma, ansefalit, filaryaz v.b 100’ün üzerinde ölümcül mikrobu taşımaktadırlar. Günümüzde bile her 12 saniyede bir bulaştırdıkları mikroplar ile insanların ölümüne neden olmaktadırlar.

Dişi sivrisinekler hedeflerini koku, süt, karbondioksit, vücut sıcaklığı ve harekete göre seçerler. Terli ve hamilelerin ısırılma ihtimalleri daha yüksektir.

Dişiler emdikleri kan ile suya bıraktıkları yumurtaların olgunlaşmasını sağlarlar. Sivrisinekler yumurtadan çıktıkları andan itibaren yüzebilirler.

Kaç Sivrisinek Türü vardır?

2500 sivrisinek türü vardır. En tehlikeli aile Anopheles ailesidir ve 400 tür bu aileye girmektedir. Bu ailenin üyelerinden 40 tanesi de sıtma mikrobunu taşıyıp aktarabilmektedir.

Sivrisinek
Sivrisinek

Sivrisineklerin Sıtma Mikrobunu Taşıdıklarını Kim Keşfetmiştir?

Sıtma mikrobunu sivrisineklerin tükürükleri ile aktardıklarını ilk ispatlayan kişi Ronald Ross’tur. Bunu ispat etmek için oğluna sivrisinekler vasıtasıyla sıtma mikrobu enjekte etmiştir. Sıtma ilacının bulunmuş olması nedeniyle çocuğunu iyileştirebilmiştir. 1902 yılında Nobel Tıp Ödülünü almış ve Tıp alanından çok büyük isim yapmıştır.

Sivrisinek Kovucu Doğal Losyon Tarifi?

Sivrisinek kovucu doğal losyon tarifimiz bu yazıyı okuduktan sonra ilginizi çekebilir okumanızı ve uygulamanızı tavsiye ederiz.

Dünyanın en uzun dağının hangi dağ olduğunu bilmiyorsanız onunla ilgili de bir yazımız okumanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31