Ay Çekirdeğinin 17 Faydası

Ay Çekirdeğinin 17 Faydası

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber tüketimini arttırdığımız ve çöpünün yerlere atmamamız gereken Ayçekirdeğinin çok faydalı ve besleyici olduğunu duymuşsunuzdur. Bu yazımızda size Ayçekirdeğinin 17 faydasını derledik.

Ayçekirdeğinin Faydaları

Ayçekirdeğinin faydalarını listelerken 3 ana başlığı belirtmemiz gerekiyor.

AY ÇEKİRDEĞİNİN 17 FAYDASI
AY ÇEKİRDEĞİNİN 17 FAYDASI

Ayçekirdeğinin Genel Sağlığa Faydaları

 1. Sindirim Süreci geliştirir : Sağlıklı ve düzenli çalışan bir sindirim sistemi insan vücudu için çok önemlidir. Ay çekirdeği yüksek miktarda lif içerir. Kabızlık problemi çekenler bir miktar çiğ ay çekirdeği çiğneyerek sindirim sistemlerindeki sorunun düzelmesini sağlayabilirler.
 2. Kolesterol seviyesini düşürür : Fitosteroller vücuttaki kolesterol seviyesini düşüren bileşiklerdir. Ayçiçeği tohumlarının içerdiği mono doymamış ve çoklu doymamış yağlar vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşürür. Ayçiçeği tohumlarında bulunan yüksek diyet lifi de vücuttaki kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı olur.
 3. Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir: Ayçekirdeği yüksek oranda C ve E vitamini içermektedir. E vitamini kolesterolün oksidasyonunu önleyen bir vitamindir. Kolesterol oksitlendiğinde kan damarlarının duvarlarına yapışır. Bu, ateroskleroz, kalp krizi ve tıkalı arterler gibi sayısız sağlık problemine yol açabilmektedir.
 4. Sinir Sistemine faydalıdır: Ayçekirdeği içerdiği yüksek miktardaki magnezyum içerir. Magnezyum vücuttaki asitliği dengelemektedir. Kas ve kemik sistemi için de ayrıca çok önemli olan Magnezyum kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır.
 5. Kemik Sağlığını Geliştirir : İçeriğindeki magnezyum keminklerin güçlenmesine de faydalıdır.
 6. Kanseri Önler: Antioksidan özelliklerin kanser hücreleriyle ilgilendiği söylenir. Ayçiçeği tohumları, kanserin ana suçlusu olan hücresel hasarı baskılayan E vitamini, bakır ve selenyum içerir. Ayçiçeği tohumlarında bulunan fitosterol içeriği ve liganlar belirli kanser hücrelerini önler, böylece prostat, kolon ve meme kanseri risklerini azaltmaktadır.
 7. Akıl sağlığını iyileştirir :Stres ve depresyon ana zihinsel engellerdir ve onlarla baş etmek gerçekten zordur. Ayçiçeği çekirdeğinin içerdiği triptofanın, Serotonin adlı mutluluk hormonlarını ürettiği söylenir. Mutluluk hormonunun zihninizi gevşettiği ve sizi stres ve endişelerden kurtardığı söylenir. Hafıza gücü, ayrıca Choline içerdiklerinden ayçiçeği tohumu tüketerek de geliştirilebilir. Migren atakları, ayçiçeği çekirdeğinde bulunan magnezyum ile kontrol altına alınabilir.
 8. Kan basıncını düşürür: İçeriğindeki potasyum vasıtasıyla sodyumun kandaki etkilerini kontrol ederek kan basıncını düşürür.
 9. Anti-inflamatuar Özellikler :Ayçiçeği tohumlarının önemli bir anti-enflamatuar özelliği olan E vitamini içerir. Vücutta bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu serbest radikaller beyin hücreleri, hücre zarları, kolesterol, yağ hücreleri, osteoartrit, astım ve romatoid artrit için zararlıdır.
 10. Diyabetten korur: Ayçiçeği tohumlarında bulunan Selenyum ve E vitamini vücudu diyabetten korur.

Ayçekirdeğinin Cilde Faydaları

 1. Nemlendirici olarak işlev görür: İçeriğinde bulunan linoleik asit mükemmel bir cilt nemlendiricisidir. Aynı zamanda cildi besler ve doğal nemini korumasına yardımcı olur.
 2. Akne ile savaşır: Her ne kadar aksi düşünülse de Ayçekirdeği, pürüzsüz bir cilt için sorumlu olan yağ asitlerini içerir. Ayrıca anti-bakteriyel özelliklere de sahipler, bakterilerin ciltten uzak durmasını sağlar, böylece akne oluşumunu önler. Dermatit ve egzama gibi şiddetli cilt hastalıkları da ayçiçek yağı kullanılarak iyileştirilebilir. Ayçiçeği çekirdeği yağı, bebekler için besleyici bir bebek yağı olarak da kullanılabilir.
 3. Yaşlanma etkilerini geciktirir. Ayçiçeğinde bulunan E vitamini ciltte kırışıklıklara neden olan serbest radikallerle savaşır. Ayrıca cildi güneş hasarlarından koruduğu söylenen beta karoten vardır.
 4. Cildin ultraviyole ışınlarının etkisinden korunmasına yardımcı olur.

Ayçekirdeğinin Saçlara Faydaları

 1. Nemlendirici olarak işlev görür. İçeriğinde Omega 6 yağ asitlerini barındırmaktadır bu da saç tellerinin incelmesini önlemektedir.
 2. Saç Dökülmesini Önler. B6 Vitamini eksikliği saç kaybına neden olmaktadır. İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde saç kaybını azaltmaktadır.
 3. Saç büyümesine yardımcı olur. İçeriğindeki E Vitamini ve çinko saçların büyümesini sağlamaktadır. Aşırı tüketilmesi halinde aşırı çinko saç kaybına da neden olabilmektedir bu nedenle ölçülü tüketilmelidir.

Umarız ayçekirdeği hakkında verdiğimiz bu bilgilre işinize yarar aşağıda okumanızı önerdiğimiz önceki bazı yazılarımızı da bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2019-07-18 07:46:31