Ağız kokusundan nasıl kurtuluruz?

Ağız kokusundan nasıl kurtuluruz?

Tıp dilindeki adıyla Halitozis’de denilen ağız kokusu günümüzde çok sayıda kişinin rahatsız olduğu bir hastalıktır. Ağzımızda çok sayıda mikroorganizma yaşamaktadır ve bu mikro organizmalar ağzımızdaki yiyecek artıklarını parçalarlar bu parçalama işlemlerinin sonucunda ise açığa Sülfür bileşikleri çıkmaktadır. Yeterli ağız ve diş bakımını yapmayan kişilerde sülfür miktarı daha fazla olmaktadır. Aynı şekilde soğan ve sarımsak gibi sülfür içeren gıdaların tüketilmesi, yüksek protein içeren gıdaların tüketilmesi, stres, uzun süreli açlık, endişe, sigara, adet dönemi , diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağız içinde mantar enfeksiyonu, ağız ve yutak bölgesinde tümör olmasını ağız için nedenler olarak sıralayabiliriz.

Ağız dışı nedenler olarak bademcik iltihabı, sinüzit, reflü, bronşit, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği ve hastaların kullandığı bazı ilaçlar ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Ağız kokusu olan kişinin başka bir hastalık şikayeti veya belirtisi yoksa Diş Hekimi ve Kulak Burun Boğaz hekimine başvurmalıdır.

Eğer ağız kokusu nedeni başka bir hastalık değilse düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, dil temizleyiciler ile dilin temizlenmesi yatmadan önce gargara yapılması, dengeli beslenme ve bol sıvı tüketimi ilk etapta ağız kokusunu gidermek için kendi kendimize alabileceğimiz önlemlerdir.

Sigara, alkol, kahve, asitli içecekler ve fazla bilinmemesine rağmen zerdeçal kullanılmamalı veya azaltılmalıdır.

Lifçe zengin gıdaların tüketilmesi dişlerde plak oluşumunu azaltarak nefesimizin ferahlamasını sağlamaktadır. Mevisimde kereviz, havuç, elma gibi gıdalar birer adet tüketilebilir.

Çinko eksikliği bağışıklık sistemini derinden etkileyen bir rahatsızlık olduğu gibi ağızdaki bakterilerin çoğalmasına da neden olabilmektedir. Doktor kontrolünde çinko takviyesi alınabilir.

Sistein içeren ağız temizleyicileri de ağız kokusuna neden olabildiğinden kullanılmamalıdır.

Ağız Kokusuna Karşı Besin Takviyeleri

Kolorofil: takviyesi ağız kokusunu nötralize etmesi nedeniyle yemeklerden sonra 1-2 kapsül alınabilir.

Probiyotikler: yararlı bakteriler olmaları nedeniyle kötü kokulara neden olan bakterilere karşı besin olarak alınabilirler.

Koenzim Q10: Kuvvetli bir antioksidandır ve sağlıklı diş etleri için günlük olarak kullanılması 50-200mg önerilir.

C Vitamini: Sağlıklı dişler ve diş eti için en önemli vitamindir. Özellikle diş eti rahatsızlığı olanlarda 250-500 mg C vitamini takviyesi önerilir. Diş eti rahatsızlığı olanlara ilave olarak folik asit içeren ağız çalkalama suları da tavsiye edilir.

Ağız Kokusuna Karşı Bitkisel Çözümler

Tarçın, nane, maydanoz, kekik, kahve çekirdeği, karanfil, anason, rezene meyvesi, dereotu tohumu çiğnenmelidir.

Çay ağacı yağı, nane, adaçayı içeren çalkalama sıvıları ve diş macunları kullanılmalıdır.

Akşam yemeğinden sonra ve sabah kahvaltıdan sonra damağa sakız ağacı reçinesi, ekinezya, lavanta ve adaçayı içienren yapışkan tabletler ağız kokusunu belirgin derecede azaltmakta olup %10 probilen glikol ve %1 tannin içeren yeşil çay ektraktlı 100ml ağız gargarası da bakterilerin yarısını yok etmektedir.

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Gargara Tarifleri

1- Papatya, mürrüsafi, rezene, nane, kekik yağı(1 damla), 1 bardak sıcak suda hızlıca karıştırılır ve hazırlanan su ılıklaşınca ağızda çalkalanır ve gargara yapılır.

2- 4 adet karanfil çiçeği, 1 bardak suda ağzı kapalı kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içine birkaç adet nane yaprağı eklenir ve ardından süzülür alınan su ile ağız çalkalanır ve gargara yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31