Bal Hakkında Bilinmeyenler

Bal Hakkında Bilinmeyenler

Arılar ve balın geçmişinin 100 Milyon yıl olduğuna inanılmaktadır. Esasen bal arıların yağışlı ve soğuk kış günleri için yiyecek deposudur. Özellikle Avrupalı bal arıları kovanlarına kendi ihtiyaçlarından fazla bal toplamaktadırlar ve bu fazla bal genelde insanlar tarafından toplanmaktadır.

Bal Nedir?

Bal arıların çiçek ve meyvelerden alıp yutup sindirdikleri tomurcukların midelerinde(invertaz enzimi ile) sindirildikten peteklere kusmalarıyla elde edilen çok faydalı ve tatlı bir besindir.

Balın lezzeti toplandığı çiçeklerin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Balın rengi ne kadar koyuysa o kadar lezzetlidir şeklşinde genel bir görüş vardır.

Balın Bilinen Tarihi

Eski yazılarda ve bulunan kalıntılara bakıldığında balın geçmişinin Babillere, Sümerlere hatta Hint Veda’ları kadar eskiye dayandığı görülmektedir. Özellikle kutsal yerlerde binaların kutsanmasında kullanılmıştır. Kleopatra’nın ballı süt banyosu yaptığına dair hikayeler mevcuttur.

Balın temini eski zamanlarda o kadar zordu ki para birimi olarak bile kullanılmıştır. İlk içkinin baldan yapıldığı ve adının ballı şarap olduğu çok üst seviyedeki kişilerin içebildiğine dair yazılar bulunmaktadır.

Bal Hakkında Bilinmeyenler
Bal Hakkında Bilinmeyenler

Balın İçerisinde Neler Bulunur?

Bal muhteviyatında en çok glikoz, fruktoz ve su bulundurmaktadır. Bunlara ek olarak ise B2 ve B5 vitaminler, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor, çinko, potasyum içeren enzimler, mineraller, vitaminler ve aminoasitler içerir.

Bal tarihte antibakteriyel özelliği nedeniyle kırılarda ve yanıklarda bir kısım iltahaplanmalarda da tedavi için kullanılmıştır.

Bal Yemek Nelere İyi Gelir?

  • Kolestrolü ve Trigliserid oranlarını azalttığı görülmüştür.
  • Kolit kalın bağırsak itihabı bulunan hastalarda şekere oranla daha fazla koruma sağlamaktadır.
  • Balın kanserin yayılma özelliğine karşı etkili olduğu ve yayılmayı azalttığı veya durdurduğuna inanılmaktadır. Üzerinde araştırmalar devam etmektedir.

Bal 1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle yedirilmemelidir. Balın içinde bulunan toksinler 1 yaşından küçük bebeklerin başa çıkabileceklerinden güçlüdürler.

Bal Nasıl Tüketilmeli ve Saklanmalıdır?

  • Bal taze alınmalıdır. Antioksidan seviyesi gün geçtikçe azalmaktadır bu nedenle maksimum 6 ay içerisinde tüketilmelidir.
  • Bal oda sıcaklığında saklanmalı dolaba kesinlikle konulmamalıdır.
  • Balın şekerlenmesi kötü olduğunu göstermez.
  • Bal şekerlenmişse kabıyla beraber ılık suya yerleştirilp karıştırılırsa şekerlenme sorunu ortadan kalkacaktır.
  • Bal içeceklerde şeker yerine kullanılabilir. Normalde kullandığını şekerin yarısı kadar bal kullanmanız yeterli olacaktır. Mesela 1 bardak süte 1 tatlı kaşığı şeker atıyorsanız, şeker yerine yarım tatlı kaşığı bal atabilirsiniz.

Kahvaltılarımızın bir başka vazgeçilmezi Zeytin Hakkında Bilinmeyenleri anlattığımız yazımız da ilginizi çekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31