Çavdar Hakkında Faydalı Bilgiler

Çavdar Hakkında Faydalı Bilgiler

Çavdar buğday ve arpaya benzeyen ama onlara oranla zorlu iklim koşullarına(özellikle soğuğa) çok daha dayanıklı, yetişmek için gevşek ve tercihen kumlu toprakları tecih eden, sarıdan kahverengiye ve hakiye kadar renkleri bulunan bir tahıldır.

Çavdar ekmeğinin ana malzemesi olan çavdarın içinde bulunan glutenin daha esnek olması çavdar ekmeklerinin daha sıkı ve yoğun olmasını sağlamaktadır. Günümüzde çavdar özellikle diyete yönelik beslenmelerde sıklıkla kullanılmaktadır.

ÇAVDAR
ÇAVDAR

Çavdarın ilk olarak Asya’nın güneyinde yabani olarak yetiştiği düşünülmektedir. Sonrasında yayılmıştır ve ilk bilinçli tarımı bilindiği kadarıyla Almanya’da yapılmıştır.

Çavdar en çok Doğu Avrupa ve İskandinavya’da tüketilmektedir ve tabi en çok yine bu bölgelerde üretilmektedir. Bunun sebebi ise yazımızın başında da açıkladığımız gibi soğuğa en dayanıklı tahıl olmasıdır.

Ülkeler bazında en çok çavdar üretimi Polonya, Beyaz Rusya, Rusya, Almanya’da yapılmaktadır.

ÇAVDAR EKMEĞİ
ÇAVDAR EKMEĞİ

Çavdarın Faydaları Nelerdir?

Çavdar içeriği çok zengindir. B Vitamini, E Vitamini, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Demir, Çinko, Folat içermektedir. Ayrıca çavdar bulunan lifler diğer tahıllara oranla hem daha yüksektir hem de yoğun lignan içermektedir.

  1. Sindirim sistemine faydalıdır ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.
  2. Çavdar sindirimi bağırsaklara daha fazla iş çıkarmaktadır. Bu metabolizmayı hızlandırmakta ve yağ yakımının artmasını sağlamaktadır.
  3. Finlandiya’da yapılan bir araştırma çavdar tüketimiyle artan enterlakton seviyesiningöğüs kanseri riskini azalttığını göstermiştir.
  4. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır( Esmer ekmekler genel olarak bu riski düşürmektedir.)
  5. Çavdar içeriğindeki fitoötrojen ve lignan bazı kanser türlerinin yayılmasını engellemektedir.
  6. Safra kesesi taşı oluşumunu azaltmaktadır.
  7. Çavdar ekmeği oldukça uzun süre bozulmadan kalabilmektedir. Bunun için karanlık, kuru, soğuk ve hava geçirmez bir kapta tercihen buzdolabında saklanması yeterlidir.
  8. Çavdar tüketimi uzun süreli tokluk hissi vermektedir. Diyet yapan kişişlere sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
ÇAVDAR HAKKINDA FAYDALI BİLGİLER
ÇAVDAR HAKKINDA FAYDALI BİLGİLER

Bu yazımızın daha sağlıklı beslenme adına çavdar tüketiminizi arttıracağını umuyoruz. Okumanızı tavsiye ettiğimiz bazı yazılarımız da aşağıda bulabilirisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
çavdar çavdar nedir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31