Kakule nedir? Faydaları nelerdir?

Kakule nedir? Faydaları nelerdir?

Bazılarımızın Kakulenin ne olduğunu bildiğini tahmin edebildiğimiz gibi büyük bir kısmımızın bu mucizevi bitki hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğini düşünüyoruz. Bu yazımızda size efsanevi Kakulenin faydalarından ve tarihçesinden bahsedeceğiz.

Kakule Hakkında Genel Bilgiler

Latince adı Elettaqria cardamomum olan Kakule Zencefil familyasındandır. 3 çeşidi Yeşil, Kara,Afromomum olan bu bitkinin tüm türleri tedavi amaçlı olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Baskın bir tadı ve yoğun aroması bulunan kakule pişmiş yiyeceklerde kullanılır. Ülkemizde çok yaygın olmasa da köfte, sosis gibi yiyceklerde kullanılan baharat karışımında ve çay ile kahve şeklindeki sıcak içeceklerde kullanılmaktadır. Arap mutfağında önemli bir yeri olan Kakulenin ana vatanının Hindistan veya Güney Asya olduğu tahmin edilmektedir. 1200’lü yıllarda Avrupa’ya ulaştığı düşünülmektedir.

Kakule Nedir?Faydaları Nelerdir?
KAKULE

Kakule Nerede Yetiştirilmektedir?

Kakule en büyük üreticisi Hindistandır ama Hindistan aynı zamanda en büyük tüketici olduğundan çok küçük bir miktarını ihrac edebilmektedir. En büyük ihracatçı ülkeler Guatemala, Nepal, Sri Lanka, Meksika, Tayland’dır.

Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir?
Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kakulenin Faydaları Nelerdir?

 1. Antioksidan yağlar bakımından en zengin bitklerden biridir.
 2. Yeşil kakule diş eti enfeksiyonları, tüberküloz, boğaz ağrısı, sindirim bozuklukları ve yılan-akrep sokmalarında panzehir olarak Hindistan’da kullanılmaktadır.
 3. Çin’de mide bulantısı, kabızlık, ishal problemlerinin tedavisinde kullanılır.
 4. Gastrite iyi gelmektedir.
 5. Şişkinliğe iyi gelmektedir.
 6. Ülsere neden olan Helico bacter pylori bakterisini öldürmektedir.
 7. A vitamini, C vitamini, sodyum, fosfor, potasyum, çinko, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum içeriği nedeniyle günlük vitamin ve mineral ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur.
 8. Sindrimi sistemi sorunlarını düzenler, gaz ve asitlik problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 9. Yatmadan önce içilen kakule çayı, vücudun ve sinir sisteminin gevşemesine yardımcı olup stresi azaltarak daha iyi bir uyku sağlar. Depresyon sorunu olanlar ilaç kullanıyorlarsa kakule çayı içmeden önce doktorlarından görüş almalıdırlar.
 10. Kardiyovaksüler sağlığı olumlu yönde etkiler. Vücuttaki kan akışını düzenler, tansiyon, kolesterol ve benzeri sorunların giderilmesine yardımcı olur.
 11. Afrodizyak etkisi vardır. İsteği arttırmaktadır.
 12. Antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliği vardır.
 13. Adet dönemindeki ağrıları azalttığı gözlemlenmiştir.
 14. Diş ve diş eti sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır. Ağzıdaki mikropları azaltarak diş çürümesi, diş eti kanamaları ve ağız kokusu gibi sorunları azaltır. Hindistan’da bu özelliğinden dolayı tohumları çiğnenerek de kullanılmaktadır. Kakule tohumlarını sıcak suda demleyerek hazırlanan gargara ile ağzı çalkalamak da nefesi rahatlatır ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kakule nasıl seçilir? Nasıl saklanır?

 • Kakule 2 türde satılmaktadır. İşlenmiş olarak veya tohum halinde taze olarak. Genelde yeşil veya siyah olanları piyasada bulunmaktadır.
 • Kakule uzun süre saklanmak isteniyorsa tohum halinde alınmalıdır.
 • Saklarken serin, kuru, güneş görmeyen bir yer tercih etmeli ve hava almayacak bir kapta saklamalısınız. Tavsiyemiz buzdolabında saklamanız olacaktır.

Kakule hakkında derlediğimiz bu yazının kakule kullanımınızı arttırmasını umuyoruz.

Bu yazılarımızı da okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz:

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2019-07-18 07:46:31