Şifa Deposu Kivi Hakkında Bilinmeyenler

Şifa Deposu Kivi Hakkında Bilinmeyenler

Kiviye ilk olarak Çin Altın Çileği adı verildiğini daha sonrasında ise Yeni Zelandalı kivi kuşu gibi yuvarlak, kahverengi ve tüylü olması nedeniyle adının değiştirilerek Kivi denildiğini biliyor muydunuz?

Kivi Kuşu
Kivi Kuşu

Dünyadaki en çok Avrupa, Amerika, Japonya ve Asya ülkelerinde tüketilmektedir. En büyük üreticiler ise İtalya ve Çin’dir.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

En fazla tüketilen mevyveler içerisinde besin değeri olarak birinci sıradadır. En fazla C vitamini içeren meyvedir ayrıca içerisinde bol miktarda Potasyum, lif ve E vitamini de bulundurmaktadır. Lutein içermesi nedeniyle kanser, kalp rahatsızlığı ve katarakt riskini azaltmaktadır.

Nadir bulunan kırmızı etli çeşidi ise Antosiyanin bakımından çok zengindir ve kalp rahatsızlığı ile kansere karşı korumaktadır.

Trigliserid değerlerini düşürmektedir.

Kivi
Kivi

Kivi Alırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Sert ve lekesiz olanlar tercih edilmelidir.
  • Arkasına bastırarak (parmağınız hafifçe içeri girmelidir) olgun olup, olmadığını anlayabilirsiniz.
  • Aldığınız meyve henüz olgunlaşmamışsa oda sıcaklığında kağıda sarılı şekilde olgunlaşmasını bekleyebilirsiniz.
  • Oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı bir meyvedir alındıktan sonra oda sıcaklığında günlerce bozulmadan bekleyebilir eğer daha uzun süre saklanması gerekiyorsa 1 aya kadar buzdolabında saklanabilir.

Yazımızı beğendiğinizi umuyoruz dilerseniz Biberiyenin faydalarını anlattığımız yazımızı da linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31