Şifa Deposu Zeytin Hakkında Bilinmeyenler

Şifa Deposu Zeytin Hakkında Bilinmeyenler

Latince adı Olea Europaea olan zeytin ağaçtan koptuğu gibi yenilemeyen ve sofralara ulaşmadan önce işlem görmesi gereken meyvelerdendir.

Zeytin sofralara ulaşmadan önce yağı alınması için sıkılmakta hem de bütün olarak kahvaltılık olarak satılmaktadır.

Dünyada Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Dünyada birçok zeytin türünden söz etmek mümkündür en bilinen zeytin türleri:

  • Barouni
  • Gordal
  • Manzonillo
  • Rubra
  • Sevillano

olarak sayılabilir.

Yeşil zeytin ile siyah zeytin aslında aynı zeytindir. Zeytin iyi derece olgunlaştığında siyah zeytin olur yani olgunlaşmamış zeytinler yeşil zeytindir. Ülkemizde de çok sayıda zeytin çeşidi bulunmaktadır. Bunları kabaca sıralamamız gerekirse

Yeşil ve Siyah Zeytin
Yeşil ve Siyah Zeytin

Türkiye’de Zeytin Çeşitleri

MARMARA BÖLGESİ
Bölgede zeytinciliğin geçmişi çok eskilere uzanmaktadır.
Özellikle Mudanya, Gemlik ve İznik gibi yörelerde mono kültür şekilde tarım yapılarak orada yaşayan insanların %90’ının geçim kaynağını oluşturmaktadır.
Bölgenin en önemli çeşitleri
Gemlik çeşididir, diğer çeşitleri; Edincik su, Beyaz yağlık, Çelebi(İznik), Çizmelik (Tekirdağ), Erdek yağlık, Eşek zeytini (Tekirdağ), Samanlı, Şam, Karamürsel su,  Siyah salamuralıktır.

EGE BÖLGESİ
Bölgede uzun bir geçmişe sahip olan zeytincilik, bölge içinde önemli bir tarım kolu olup halkın ağırlıklı geçim kaynağını oluşturmaktadır.
Ege Bölgesi 63 milyon civarında ağaç varlığı ile büyük bir zeytincilik potansiyeline sahip bulunmakta ve ülkenin toplam ağaç varlığının %67,7’sini oluşturmaktadır.
Bölgenin en önemli çeşitleri
Balıkesir körfez yöresinde “Ayvalık”, İzmir, Aydın ve Muğla illerinin yer aldığı Güney Ege Bölgesinde ‘Memecik’ zeytin çeşididir.
Marmara bölgesi çeşidi olan Gemlik Zeytini de bölgede yaygınlaşmaya başlamıştır.
Bölgenin diğer çeşitleri
Ak zeytin, Aşı yeli, Çakır Çilli, Dilmit, Erkence, Eşek zeytini (Ödemiş), Girit zeytini, Hurma kaba, Hurma karaca, İzmir sofralık, Karayaprak, Kiraz, Memeli, Taş arası, Tavşan yüreği, Yağ zeytini, Yerli yağlık.

AKDENİZ BÖLGESİ
Zeytin bu bölgede diğer kültür bitkileri ile rekabet halindedir. Bölgenin mahalli çeşitleri yanında Ege ve Marmara bölgesinin çeşitleride yayılım göstermektedir.
Bölgenin en önemli çeşitleri
Büyük Topak Ulak, Çelebi (Silifke), Elmacık, Halhalı (Hatay), Karamani, Sarı Habeşi, Sarıulak, Saurani, Sayfi ve Küçük Topakulak’tır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Bölgenin en önemli çeşitleri
Kilis Yağlık, Nizip Yağlık, Halhalı (Derik), Eğriburun (Nizip), Kan Çelebi gibi çeşitlerdir.
Bölgenin diğer çeşitleri; Belluti, Eğriburun (Tatayn), Halhalı, Çelebi, Hamza Çelebi, Hırhalı Çelebi, Hursuki, İri Yuvarlak, Kalem bezi, Mavi, Melkabazı, Tespih Çelebi, Yağ Çelebi, Yağlık Çelebi, Yağlık Sarı Zeytin, Yuvarlak Çelebi, Yuvarlak Halhalı, Yün Çelebi Zoncuk’tur.

Kaynaklar : arastirma.tarim.gov.tr/izmirzae www.tarim.gov.tr www.abidintatli.com.tr

Siyah Zeytin
Siyah Zeytin

Zeytinin Tarihçesi

Zeytin dalı tüm dünyada barışın sembolü olarak bilinmektedir. Nuh peygambere tanrının gazabının son bulduğu vwyaz bir güvercin ağzında zeytin dalı ile gelmesiyle bildirildiğine inanılmaktadır.

İspanya’da 8.000 yıl öncesine ait bir zeytin tohumu bulunmuştur.

Zeytin En Fazla Hangi Ülkelerde Yetiştirilmektedir?

Uluslararası Zeytinyağı Komisyounu verilerine göre dünyadaki en büyük zeytin üreticisi İspanya’dır. Onu sırasıyla İtalya sonrasunda ise Yunanistan takip etmektedir. Türkiye, Tunus, Fas, Suriye, Portekiz ise büyük üreticiler olarak ikinci grupta yer almaktadır.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı tekli doymamış yağın %75’ine doğymuş yağın ise %13’üne sahiptir. Zeytinyağının faydasının sırrı bileşimindedir. Birçok fındık ve tohum yağlarında bulunmayan polifenoller zeytinyağı bileşiminde mevcuttur. Polifenoller, kolestrol, tansiyon, damar hastalığı risklerini azaltmakta ve güneş yanığını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yararlarının büyük bölümü oleokantal gibi kalp ve damar hastalıkları ve kanserle mücadelede güçlü anti-enflamatuar eylemleri olan aktif bileşimi sayesindedir.

Doğal ilaç olarak kullanılabilmektedir. Kulak ağrılarında birkaç damla zeytinyağının kulağa damlatılmasının ağrıları azalttığı bilinmektedir.

Zeytinyağı ve Siyah Zeytin
Zeytinyağı ve Siyah Zeytin

Akdeniz türü beslenmede oldukça fazla tüketilen zeytinyağı kanserden koruyucu etki göstermektedir.

İspanyol bilim adamları kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ve ölen hücreleri onardığını tespit etmişlerdir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA “Kısıtılı ve kesin olmayan bilimsel katırlara göre günde 2 yemek kaşığı (23 gram) zeytinyağı tüketiminde, zeytinyağı içerisindeki tekli doymamış yağ sayesinde koroner kalp hastalığı tehlikesinin yok edilebileceğini göstermiştir. Bu olası yararlılığı başarmak için zeytinyağının benzer miktarda doymuş yağla yer değiştirmesi ve günde yediğiniz toplam kalorinin artmaması gerekir.” açıklamasını yapmıştır.

2007’de Journal of Nutrition’da Barcelona Üniversitesin’de araştırmacı olan Isabel Bondia Pons yaptığı araştırmada Zeytinyağını hiç tüketmeyen veya çok az tüketen erkeklerle günde 2 yemek kaşığı kadar tüketen tansiyon hastası erkekleri karşılaştırmış ve zeytinyağının büyük tansiyonda ılımlı bir azalmaya yol açtığını tespit etmiştir.

Zeytinyağı alınırken nelere dikkat edilmelidir, nasıl saklanmalıdır?

En kaliteli ve en yüksek fayda sağlayan anti oksidanları içeren zeytinyağı “Sızma” zeytinyağıdır. Sonrasında ise kalite olarak “Saf” zeytinyağı gelmektedir.

Sızma zeytinyağı zeytinlerin ilk toplandıktan sonra soğuk sıkılmalarıyla elde edilir ve çok lezzetlidir.

Yeşil Zeytin ve Zeytinyağı
Yeşil Zeytin ve Zeytinyağı

Saf zeytiyağı zeytinlerin toplandıkları çuvalların dibinde ezilmiş satılamayacak duruma gelmiş zeytinlerin sıkılarak yağlarının çıkarılması ile elde edilmekte olup rengi yeşilimsidir ve tadı daha serttir.

Çok gerekmediği sürece bu iki tip zeytinyağı dışında yağ tüketilmemelidir.

  • Zeytinyağını marketlerde gördüğünüz gibi ışık geçiren cam şişelerde muhafaza etmemelisiniz. Doğru muhafaza şekli ışık ve sıvı sızdırmaz kaplardır.
  • Zeytinyağı buzdolabında muhafaza edilmelidir. Buzdolabında katılaşacaktır ancak oda sıcaklığına çıkarıldığında birkaç dakika içerisinde eski haline dönmektedir. Böylece içindeki kimyasallar daha iyi korunacaktır.
  • Kimyasal bileşimini korumak için ışık ve ısıdan uzak tutulması gerekmektedir.

Yazımızı beğeneceğinizi umuyoruz bu kadar bahsetmişken size sağlıklı Zeytinyağlı yemek tarifi vermemek olmazdı buyrunuz efendim 🙂

=====> Zeytinyağlı Enginar Tarifi <=====

Afiyet olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31