Tavuk yerken bilinmesi gerekenler

Tavuk yerken bilinmesi gerekenler

Dünya üzerindeki tavuk nüfusunun 52 Milyar olduğunu ve kişi başına yaklaşık olarak 9 adet tavuk düştüğünü belirtelim. Dünya üzerinde en fazla bulunan kuş tavuktur.

3000 yıl boyunca tavuklar tavuklar sadece yumurtaları için yetiştirilmiştir ta ki Romalılar Romalılar İngiltere’ye gelene kadar.

Dünyadaki tüm tavukların atası Tayland’a özgü bir tür Sülün’ün soyundan gelmektedir(Gallus gallus gallus). Şu anda bu türe en yakın olan tavuklar dövüş horozlarıdır.

Tavuk eti 1960’lı yıllara kadar lüks et olarak satılmaktaydı. TAvuk üretiminin 1970’li yıllarda yaygınlaşması ile herkesin yiyebildiği bir et halini almıştır.

Seçici üretme ve çok tartışılan hormon tedavileri ile bir tavuğun yetiştirilmesi süresi 40 günün altına düşmüştür.

Dünyada herhangi bir yerde yetiştirilen tavukların %98’i organik olanları bile 1970’li yıllarda 3 Amerikan şirketi tarafından geliştirilen cinslerdir. Dünyada tavuk etinin yarısından fazlası 1970’li yıllarda Cobb Breeding Co. firması tarafından geliştirilen Cobb 500’lerdir.

Amerika kıtasına ilk tavuk 1500’lü yıllarda İspanyollar tarafından getirilmiştir.

Yenmesi için yetiştirilen tavukların büyük çoğunluğu dişidir. Erkek tavuklar ise hadım edilmiş horozlardır. Horozlar hormonlarla kimyasallarla kısırlaştırılmaktadır.

Tavuk ayağı Çin mutfağında önemli bir yer kaplamaktadır ve büyük üreticiler tavuk ayaklarının çok büyük bölümünü Çin’e ihraç etmektedir.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31