Mide Bağırsak Ülseri ve Gastrit Neden Olur?

Mide Bağırsak Ülseri ve Gastrit Neden Olur?

Özellikle toplumumuzda belli bir yaşa gelmiş hemen herkesin ortak cevabı stres, üzüntü ve baharatlı,asitli yiyeceklerin aşırı tüketilmesi olacaktır ve hatta aynı sebebi bir doktordan bile duyma olasılığınız oldukça yüksektir ve bu 10 yıllardır süren ve verilen bir bilgidir.

Son yapılan tıbbı araştırma ve deneyler ülserin sanılanın aksine beslenme veya stres nedeniyle değil bakteriler nedeniyle yakalanılan bir rahatsızlık olduğunu ortaya koydu.

Ülsere Yakalanma Olasılığımız Nedir?

Ülsere yakalanma ihtimalimiz %10’dur. Tarihte oldukça ünlü isimler ülser ve bağlantılı komplikasyonlar nedeniyle hayatlarını kaybetmişlerdir en ünlüleri ise Napoleon’dur.

Ülserin asıl nedeninin midenin alt kısmına yerleşen ve henüz tanımlanmamış bir bakteri türü olabileceğinden 1980’li yılların başında iki Avusturyalı Barry Marshall ve Robin Warren şüphelenmiş ve araştırmalarını bu tanımlanmamış bakteri üzerin yoğunlaştırmışlardır. Bakteriye Helicobacter Pylori adını vermiş ve bakteri yok edildiğinde de ülserin de iyileştiğini tespit etmişlerdir.

Bu deneyleri yaparken kobay olarak kendisini kullanan Marshall 1 petri kabı dolusu bakteriyi içmiş ve şiddetli gastrite yakalanmıştır ardından ise kendisini bir dizi antibiyotik ile tedavi etmiş ve tıb dünyasının yanıldığını ispatlamıştır.

Marshall ve Warren 2005 yılında azim ve vizyonları ile Nobel Tıp Ödülü kazanmışlardır.

Helicobacter Pylori Kimlerde Görülür?

Helicobacter Pylori insan nüfusunun yarısında bulunan ve gelişmekte olan ülkelerde neredeye herkesin taşıdı, erken çocukluk dönemin kapılan ve ömür boyu midede kalabilen bir bakteridir. Taşıyıcıların %10-15 arasındaki bir oranı sonradan ülsere yakalanmakdır.

Mide Bağırsak Ülseri Neden Olur?
Mide Bağırsak Ülseri Neden Olur?

Günümüzde özellikle bu bakteriye yönelik antibiyotikler seri olarak üretilmeye başlanmıştır ve ülser gibi rahatsızlıkları olanlara doktorlar tarafından verilmektedir. Ülser ve gastrit rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız öncelikle uzman bir hekimin görüşünü almalı ve gerekli tetkikleri yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızın ülser hakkındaki gerçekleri bilmenize bir nebze ışık tuttuğunu düşünüyoruz.

Daha önce yayınladığımız bu yazılarımız da ilginizi çekebilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31