Nikotin

Nikotin

Nikotin hakkında daha önce çoğunu duymadığınıza emin olduğumuz bilgileri bulabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz 🙂

Nikotin Ne Renktir?

Bu soruya büyük bir çoğunluğun sarı veya kahverengi diye cevap vereceğinin farkındayız ancak bir haberimizi var ki Nikotin aslında renksizdir.

Nelerde Nikotin Bulunur?

Sigarada yani tütünde bulunduğunu söylemek işin basitine kaçmak olacağından muhtemelen daha önce duymadığınız nelerde var onları sıralamak gerekirse

  • Solanaceae Bitkilerinde (Patlıcangiller)
  • Tütün içeren İtüzümü ailesinde
  • Domates
  • Patates
  • Kırmızı biber
  • Güzelhatun çiçeği

diyebiliriz. Bu saydıklarımız ciddi miktarda nikotin içermektedirler.

Patates ve Domates yapraklarından da sigara yapılabilmektedir. Sigarayı bıraktırma programlarının bir çoğunda sigarayla beraber patates, patlıcan ve domatesi de bırakmaları gerektiği belirtilmektedir.

Karnabahar yaprakları da nikotin içermektedir.

Nikotin
Nikotin

Nikotin vücuda nasıl etki eder?

Yukarıda saydığımız bitkilerde bulunan nikotin solanin bileşimi ufak miktarlarda alındığında beynimizdeki Dopomin hormonu salgısını arttırarak zevk hissi uyandırmaktadır. Zaten tütüne olan bağımlılığın hem kokain hem eroin gibi uyuşturuculardan çok daha yüksek seviyede olmasını esas sebebi verdiği yalancı keyif hissidir.

Bazen nikotin solanin bileşiminin verdiği keyif öyle bir istek uyandırır ki hiç tütün kullanmayan insanlar kendilerini cips veya patates kızartmalarının peşinde sürünürken bulabilirler.

Solanin esasesn kalp atışlarını hızlandıran, şekeri yükselten, adrenalin üretimini arttıran ayrıca uyanıklığa neden olan bir hormondur.

Nikotinin Zararları Nelerdir?

Yüksek miktardaki nikotin ve solonin ölümcüldür. Domates yapraklarındaki niktoin vasıtası ile çok kuvvetli bir böcek ilacı yapılabilmektedir. Tek bir sigaradaki nikotin direkt olarak kana karışsa insanı öldürebilecek seviyededir. Sigarayı yemek sizi çok ciddi hasta eder ve eğer 10 adet sigarayı yemeğe kalktığınızda ölme ihtimalininiz oldukça yüksektir.

Peki günde paketlerce sigara içenler neden Nikotinden zehirlenmiyorlar diye bir soru aklınıza gelebilir bunun cevabı ise nikotinin büyük çoğunluğu daha ciğerlerinize ulaşmadan yakılmaktadır.

Nikotin Ne Renktir?

Nikotin suda çözünür ve lekesizdir.

Eminiz ki bir çoğunuz nikotinin lekesiz olmadığını, evlerde duvarlda ve hatta perdelerde is yaptığını düşünüyorsunuz ve hatta çok sigara içen kişilerinde parmaklarındaki sarılığın sorumlusu olarak nikotini görüyorsunuz ancak bu kirin ve parmaklardaki sararmanın sebebi nikotin değil KATRAN’dır.

Tütünün bilimsel adı Nicotiana Tabacum’dur.

Nikotin Ne Kadar Zehirlidir?

Saf Nikotin bilinen en güçlü zehirlerden biridir. Karşılaştırma yaparak ne kadar zehirli olduğunu anlatmak gerekirse Arsenik’ten 3 kat daha güçlü bir zehirdir.

Türün ürünlerinde 4000 civarında kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasallardan 200 tanesi formaldehit(ölü bedenleri muhafaza etmek için kullanılan), aseton(oje çıkarıcı ana bileşik), kadmiyum(pillerde kullanılır), hidrojen siyanid(Nazi ölüm kamplarında kullanılan gaz) içeren Kanserojenlerdir.

Yazımızı sonuna kadar okumuş olduğunuzu umut ediyoruz ve eğer kullanıyorsanız sigarayı bırakmanızı eğer başlamadıysanız da hiç başlamamanızı diliyoruz. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirebilmek için tütün ürünlerinden lütfen uzak durun.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2019-07-18 07:46:31