Sağlıklı Diş ve Diş Etleri İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı Diş ve Diş Etleri İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı diş ve diş etlerinin ne kadar önemli olduğu son yıllarda yapılan araştırmalar ile birçok kez kanıtlandı. Eskiye oranla insanlar ağız bakımlarına çok daha fazla özen gösteriyorlar. Sağlıklı diş ve diş etleri için bilmeniz gerekenleri bu yazımızda derledik.

600’den fazla bakteri türünün insanların ağzında yaşadığı bilinmektedir. bu 600 türün temsilcilerini tek tek saymaya kaltığımız yaklaşık 6 Milyarlık 600 çeşit bakteriden oluşan bir nüfusun ağzımızda olduğunu söyleyebiliriz. Bu bakterilerden bazıları oldukça zararlıdır ki bunların en ön sıralarında gelen bakteri Streptococcus’tur. Bu bakteri ağzımızdaki şekeri kullanır ve laktik asit üretir. Diş minelerinin aşınması ve oyuklara neden olan 1 numaralı sebepte bu laktik asittir.

Bakterilerin şekeri daha çok sevdiğini duymuşsunuzdur ancak sadece şeker değil her türlü nişastayı afiyetle sindirirler. Diş sağlığı için en kötü yemekler sindirilmesi zor karbonhidratlardır.

Diş Bakımı
Diş Bakımı

Tükürüğümüzle hızla eriyen besinlerden ziyadepatates kızartması, pişmiş nişasta gibi ürünler dişlere daha uzun süre tutunmakta daha fazla asit üretimine neden olmaktadır. Kuru üzüm gibi dişlere yapışabilen ağızdaki çukur ve çatlakları kendisine mesken edinebilen besinlerde diş ve diş etlerine oldukça zararlıdır.

Yıllardır diş çürümesinin başlıca sebebi olarak görülen şekerlerin ve çikolataların aslında karbonhidratlardan daha az suçlu olduğu 2000 yılında Japonya Osaka Üniversitesinde yapılan araştırma ile kanıtlanmış ve hatta çikolata yapımında kullanılan kakao çekirdekleri kabuğunun antibakteriyel etkisi olduğu ispatlanmıştır.

Diş Hekimi
Diş Hekimi

Diş çürümesi hemen herkeste görülebilen dünyadaki en yaygın hastalıktır. Bu hastalığıa yakalanmamanın tek etkili yolu küçük yaşlardan itibaren(süt dişlerini döktükten sonra) yemeklerden hemen sonra değil 1 saat kadar sonra dişlerin en az 2 dakika boyunca çok iyi bir şekilde fırçalanmasıdır. Piyasada satılan gargaralar da diş fırçalamasından sonra kullanılabilir ama ekonomik gargara olarak fırçalamadan sonra ağzınızı tuzlu su ile çalkalayarak bakterilerin çok büyük kısmını ağzınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Diş ve Diş Eti Rahatsızlıklarının Sebep Olduğu Hastalıklar

Diş çürüklerinin, diş eti iltahaplarının kalbe olan olumsuz etkisi tıbben ispatlanmıştır bunun nedeni olarak ağızdaki bu bakterilerin kalbe ulaşarak kanın pıhtılaşmasına neden olmasıdır.

Dişlerinizde çürüğe neden olan bakteriler, sadece ağzınızdaki diğer dişlere zarar vermekle kalmaz sindirim sistemi vasıtasıyla tüm vücudunuza dağılırlar.

Diş Çürüklerinin Sebep Olabileceği Rahatsızlıklar Nelerdir?

 • Kalp Hastalıkları
 • Mide Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Böbrek Hastalıkları
 • Grip
 • Nezle
 • Faranjit
 • Mide Duvarında rahatsızlıklar
Sağlıklı Diş ve Diş Etleri İçin Ne Yapmalıyız?
Sağlıklı Diş ve Diş Etleri İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı Diş ve Diş Etleri İçin Yapılması Gerekenler

 • Dişlerimizi günde minimum 2 sefer ve minimum 2 dakika(tercihen 3 dakika) boyunca fırçalamalıyız.
 • Yukarıda da açıkladığımız gibi daha az karbonhidratlı yiyecekler tüketmek, asitli, şekerli gıdaları mümkünse hiç tüketmemek diş sağlığımızı olumlu yönde etkileyecektir.
 • Sanılanın aksine dişleri yemeklerden hemen sonra fırçalamak iyi değildir. Yemeklerden hemen sonra besinlerdeki asitler diş minesine saldırmakta ve mineyi yumuşatarak zayıflatmaktadır. İşte diş minesi tam yumuşakken yapılacak olan diş fırçalaması diş minesine de zarar vermektedir ki bu nedenle yemekten 1 saat sonra dişlerin fırçalanması diş minesine zarar vermemizi engelleyecektir.
 • Ağzımızdaki bakteriler en büyük zararı gece biz uykudayken vermektedirler bu nedenle gece dişleri fırçalayark yatmak çok önemlidir ve ihmal edilmemelidir.
 • Diş çürükleriyle savaşırken sadece diş fırçalamak asla yeterli değildir. Dişlerin arasında kalan yiyecek artıkları da dişlere çok ciddi zarar vermektedir. Bu nedenle diş ipi ve günümüzde eczanelerde bulabileceğiniz ara yüz fırçaları ile diş araları da düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Gebelik döneminde dişlerin çürüyeceğine dair yaygın bir inanış olmakla beraber bu süreçte de ağız ve diş bakımına dikkat edilmeli ve kontroller ihmal edilmemelidir.
 • Kalıtımsal olarak dişlerin yapısının çürümeye müsait olup olmadığı değişmekle beraber diş çürükleri farklı kişilerde farklı seyredebilmektedir. Genetiksel olarak zayıf yapıda dişlere sahip oluncsa bile iyi bir bakım ile ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak mümkündür.
 • Halk arasında diş taşı temizliğinin diş minesine zarar verdiğine yönelik yaygın bir inanış bulunmaktadır ancak doğru bir şekilde yapılan diş taşı temizliği mineye asla zarar vermez.
 • 6 ay veya en geç 12 ay aralıklarla diş taşı temizliği yaptırmak hem dişlerinizi hem diş etlerinizi rahatlatacaktır.
 • Diş taşları uzun vadede diş etlerinde çekilmeye ve diş eti kaybına neden olabilmektedir düzenli aralıklarla temizletilmesi çok önemlidir.
 • Piyasada satılan gargaralar veya tuzlu su ile ağzın fırçalamadan sonra çalkalanması ağzınıdaki bakterilerin neredeyse tamamının uzaklaşmasını sağlar.

Eğer bu saydıklarımızı bugüne kadar uygulamadıysanız asla geç kaldığınızı düşünmeyin zararın neresinden dönerseniz kar ve kalan diş ve diş etlerinize ne kadar iyi bakarsanız ileride o kadar çok faydasını görürsünüz.

Bu yazılarımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2019-07-18 07:46:31