Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır

Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır

Başlığı neden Çerkez yaptık neden Çerkes yapmadık diye kafanızda bir soru olabilir siz nasıl istiyorsanız öyle adlandırabilirsiniz biz Türk Dil Kurumunun kullandığı ismi kullandık. Çerkez tavuğu doğru yapıldığında yapımı kolay lezzeti olay olan bir mezedir biz de size çok eskilerden kalma Çerkez tavuğu tarifimizi vereceğiz.

Çerkez Tavuğu Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

 1. 1 tavuk (1 kg)
 2. 14 bardak su
 3. 1 küçük baş soğan
 4. 1 küçük boy havuç
 5. 1/2 çorba kaşığı kadar tuz

Çerkez Tavuğu Salçası İçin Gerekli Malzemeler

 1. 450 gram ceviz içi(tercihen daha az veya çok olabilir)
 2. 1 orta boy soğan
 3. 3 bardak tavuk suyu
 4. 1 çorba kaşığı kırmızı biber
 5. 3 küçük dilim francala ekmek
 6. yarım çorba kaşığı tuz

Çerkez Tavuğu Yapımı

Uygun büyüklükteki bir tencereye 14 bardak suyumuzu soyulmuş 1 küçük baş soğanımızı, kazınmış doğranmış havucumuzu ve içi temizlenmiş, tütsülenmiş, yıkanmış yaklaşık 1 kg ağırlığındaki tavuğumu koyuyoruz ve orta kısıklıktaki ateşe yerleştiriyoruz. Suyun ısınmaya başlaması ile üzerinde birikecek olan köpükleri delikli bir süzgeç vasıtası ile belirli aralıklarla alıyoruz. Köpük çıkmamaya başladıktan sonra tencerenin ağzını kapatıyor ateşi ortanın altında bir kısıklığa getiriyoruz. Belli aralıklarla çatalla kontrol ederek tavuğun yumuşak bir hal alıncaya kadar pişmesini sağlıyoruz. Tavuk yumuşadıktan sonra tencereyi ateşten alıp bir kenarda ılınmaya bırakıyoruz. Ilındıktan sonra tavuğu tencereden çıkarıyoruz ve kemiklerini ayırıyoruz. Kalan tavuk etini ise ellerimizle küçük (yarım parmak kadar) parçalara ayırıyoruz.

Diğer taraftan cevizlerimizi havanda dövüyoruz. Bu dövme sonunda cevizler toz kıvamından biraz daha irice olarak kalmalıdır( tabiri caizse yenildiğinde ağıza gelecek büyüklükte olması yeterlidir sonra içinde cevizsiz Çerkez Tavuğu denilsin istemeyiz). 1 ortaboy soğanı küçük küçük doğruyoruz, 3 dilim francala ekmeğimizi ıslatıyoruz sudan çıkartıp suyunu sıkıyoruz ve dövülmüş cevizlere ekliyoruz. Üzerlerine yarım çorba kaşığı tuzumuzu ve 1 çorba kaşığı kırmızı biberi ilave ettikten sonra çok iyi şekilde kıyma yoğurur gibi yoğuruyoruz. Bu işlemin sonunda karışımızı süzdüğümüzde ceviz yağı çıkacaktır çıkan bu yağın miktarı 1kahve fincanı kadar olacaktır ve ayrı bir kaba daha sonra tekrar kullanmak için alınmalıdır.

Süzdüğümüz cevizli karışımımızı boş bir tencereye alıyoruz. Bu karışıma 3 bardak ılık tavuk suyunu yavaş yavaş ilave ediyoruz. Tavuk ilavesi sırasında cevizler top top kalmamalı gerekirse tavuk suyu içinde ezilmelidir. Tavuk suyu içinde ceviz hazırlandıktan sonra oluşan salçamızın yarısını daha önce küçük parçalara ayırdığımız tavuklara ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Tavukla salça çok iyi şekilde bulandıktan sonra bu tavuklu karışımı servis tabağına alıyoruz ve tabakta üzerine bastırarak düz bir şekil veriyoruz ardından da kalan salçayı tabağa yaydığımız tavuk karışımının üzerine ilave ediyoruz son olarak ta süzdüğümüz ceviz yağını servis tabağında hazır olan Çerkez Tavuğunun üzerinde gezdiriyoruz ve servise hazır hale getiriyoruz.

İpucu: Servis tabağını ekstra bütün cevizler ile süsleyebilir göze daha hoş gelen bir sunum yapabilirsiniz. Biz bu tarifte cevizin kendi yağı dışında yağ kullanmadık. İlave yağ kullanmanızı önermiyoruz ancak illa daha yağlı olsun istiyorsanız bir miktar zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır?
Çerkez Tavuğu Nasıl Yapılır?

Çerkez Tavuğu Kaç Kalori?

Tarifimiz 3 kişilik olup ekstra yağ ilave edilmediği ve verilen miktarlarda malzeme kullanıldığı taktirde toplam 4.000 kalori değerindedir.

Yazarken veya okurken uzun görünen bu tarif aslında uygulandığında çok fazla vakit almadan hazırlanabiliyor en kısa sürede denemenizi tavsiye ediyoruz. Bu tarifimiz dışında aşağıdaki tariflerimiz de ilginiz çekebilir:

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM
2019-07-18 07:46:31